لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی در سومين روز با ابهام روبروست


سومين روز مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی در پکن امروز به انجام رسيد، اما ظاهرا در مورد خلع سلاح اتمی پيونگ يانگ پيشرفتی حاصل نشده است.

کريستوفر هيل رئيس هيات نمايندگی آمريکا در آستانه مذاکرات امروز گفته بود برای معامله ای مقدماتی فقط يک مانع ديگر باقی مانده است.

آقای هيل که با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت فهرست اقداماتی که هدف آنها برچيدن برنامه اتمی کره شمالی است برای مذاکره اکنون فقط به يک مورد رسيده است. وی حاضر نشد بگويد تنها مانع باقی مانده چيست.

در همين حال چون يانگ وٌو نماينده کره جنوبی ميگويد امروز و فردا را برای مذاکرات شش جانبه روزهائی سرنوشت ساز توصيف کرد و هشدار داده که رسيدن به توافق به سادگی امکان پذير نيست .

آمريکا و کره شمالی ديروز مذاکراتی دوجانبه داشتند که جزئيات آن هنوز فاش نشده است.

چين روز پنجشنبه پيش نويس اعلاميه مشترکی را ارائه داد که حاوی اقداماتی است که پيونگ يانگ و طرفهای ديگر می توانند برای به اجرا گذاشتن روند خلع سلاح اتمی کره شمالی انجام دهند.

آقای هيل ميگويد اقداماتی که کره شمالی می تواند در ظرف چند هفته برای به اجرا گذاشتن قول هائی انجام بدهد که در سپتامبر سال گذشته در مورد برچيدن برنامه تسليحات اتمی خود داده بود بخشی از اين پيشنويس است.

XS
SM
MD
LG