لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

گروه چهارگانه از دولت وحدت فلسطينی خواستار نفی خشونت و برسميت شناختن اسرائيل شد


گروه چهارگانه ناظر بر روند صلح خاورميانه که شامل آمريکا، روسيه، سازمان ملل متحد واتحاديه اروپا است، اعلام کرد دولت وحدت فلسطينی اگر ميخواهد بخشی از تلاشهای صلح منطقه ای باشد، بايستی خشونت را نفی کند و اسرائيل را برسميت بشناسد.

چهار بانی روند صلح خاورميانه در شامگاه روز جمعه بيانيه ای منتشر کردند که نقش عربستان سعودی برای دستيابی به توافق جهت ايجاد دولت ملی فلسطينی را تهنيت گفتند.

جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح روز پنجشنبه توافقی را در حضور ملک عبدالله پادشاه عربستان امضاء کردند.

اعضاء اصلی گروه چهارگانه که عبارتند از کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا، سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه، بان کی-مون دبيرکل سازمان ملل و خاوير سولانا رئيس هيئت ديپلماتيک اتحاديه اروپا، روز جمعه برای بحث درباره پيشرفتهای تلاشهای صلح خاورميانه کنفرانسی برگزار کردند.

بيانيه گروه چهارگانه منعکس کننده برخورد محتاطانه وزارت امور خارجه آمريکا به توافقی است که با ميانجيگری عربستان بدست آمده است.

آمريکا واکنش محتاطانه ای نسبت به توافق جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح درمورد تشکيل يک دولت وحدت ملی نشان داده است.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشت آمريکا به انتظار خواهد ماند تا ملاحظه کند که دولت جديد فلسطينی چه سياست ها و مواضعی را اتخاذ خواهد کرد.

روسيه از توافق ميان حماس و فتح استقبال کرد. در مسکو، وزارت امور خارجه روسيه روز جمعه اعلام کرد تشکيل يک دولت وحدت ملی، «عامل مهمی» در احيای گفتگوهای صلح ميان اسرائيل وفلسطينيان به شمارمی رود و درعين حال به لغو تحريم های اقتصادی وضع شده عليه تشکيلات خود گردان فلسطينی کمک خواهد کرد.

اتحاديه اروپا نيز پيشتر به گونه ای محتاطانه ولی توأم با خوش بينی به توافق جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح برای تقسيم قدرت واکنش نشان داده بود . يک سخنگوی خاوير سولونا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت اين اتحاديه بانگرشی مثبت اما محتاطانه تمامی جزئيات را بررسی خواهد کرد.

فيليپ دوست بلازی وزير امورخارجه فرانسه توافق حماس و فتح را گامی مثبت خواند و از جامعه بين المللی خواستار حمايت از دولت جديد وحدت فلسطينی شد.

کمک کنندگان بين المللی سال گذشته پس از آن که حماس زمام امور را در دست گرفت و از رعايت شرايط بين المللی امتناع ورزيد، کمک های خود را به فلسطينيان به حال تعليق در آوردند.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطين و رهبر فتح گفت که وی به اسمعيل هنيه مأموريت داده است دولت جديدی را که متعهد به منافع بالاتر مردم فلسطين باشد، تشکيل دهد.

از ماه سپتامبر تا بحال در جنگ ميان حماس و فتح بيش از ٩٠ نفر جان باخته اند. جناح های فلسطينی از زمان انتخابات پارلمانی در کرانه غربی و باريکه غزه که حماس را در سال گذشته به قدرت رساند، درگير مبارزه قدرت هستند.


XS
SM
MD
LG