لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۰

واکنش محتاطانه امريکا و اتحاديه اروپا به توافق حماس و فتح برای تشکيل دولت وحدت فلسطينی


آمريکا به توافق جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح برای تشکيل يک دولت وحدت فلسطينی واکنشی محتاطانه ابراز کرده است. تام کيسی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا حاضر نشد بگويد آيا اين توافق با اصول مورد نظر چهار بانی روند صلح خاورميان برای از سرگيری کمک به خودمختاری فلسطينی را مطابقت دارد يا نه.

چهار بانی روند صلح خاورميانه شامل آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل متحد از حماس خواسته اند اسرائيل را به رسميت بشناسد، خشونت را تقبيح و محکوم کند و به توافق های قبلی با اسرائيل احترام بگذارد.

کمک دهندگان بين المللی سال گذشته پس از آنکه حماس به قدرت رسيد و حاضر نشد به خواست های چهار بانی روند صلح خاورميانه عمل کند، کمک های خودرا به خودمختاری فلسطينی قطع کردند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت واشنگتن ميخواهد بداند دولت جديد فلسطينی چه سياست ها و چه مواضعی اتخاذ خواهد کرد.

اتحاديه اروپا نيز پيشتر به گونه ای محتاطانه ولی توام با خوش بينی به توافق جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح برای تقسيم قدرت واکنش نشان داده بود . يک سخنگوی خاويه سولونا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت اين اتحاديه بانگرشی مثبت اما محتاطانه تمامی جزئيات را بررسی خواهد کرد.

فيليپ دوست بلازی وزير امورخارجه فرانسه توافق حماس و فتح را را گامی مثبت خواند و از جامعه بين المللی خواستار حمايت از دولت جديد وحدت فلسطينی شد.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی که رهبری فتح را برعهده دارد و خالد مشعل رهبر حماس ديشب با حضور ملک عبدالله اسناد توافق را امضا کردند.

به گفته يک دستيار آقای عباس وی از دولت جديد خواستار پيروی از قوانين بين المللی و احترام گذاشتن به توافق های قبلی سازمان آزادی بخش فلسطين با اسرائيل است، که جناح فتح يکی از عوامل اصلی آن سازمان است.

XS
SM
MD
LG