لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

نصب دو مجموعه ديگر از دستگاههای سانتريفيوژ در نيروگاه نطنز


کارشناسان بين‌المللی اتمی می گويند ايران دو مجموعه ديگر از دستگاه های سانتريفيوژ را در نيروگاه اتمی خود در نطنز نصب کرده است، اما اين بار سانتريفيوژها را در زير زمين برقرار ساخته است.

اين کارشناسان که نخواستند نام آن ها فاش شود، با سازمان بين‌المللی انرژی اتمی همکاری دارند. به گفته اين کارشناسان، ايران قصد دارد به زودی مجموعه های جديد سانتريفيوژ را آزمايش کند و در مرحله نخست، بدون استفاده از اورانيوم آزمايش کند.

ايران هم اکنون نيز دارای دو مجموعه يا دو کاسکيد مشتمل بر ۱۶۴ دستگاه سانتريفيوژ است که در مجتمع نطنز در روی زمين به يکديگر متصل شده اند. تهران اعلام کرده است که قصد دارد ظرف ماه های آينده سه هزار سانتريفيوژ را در زير زمين نصب کند، به طوری که به ايران امکان خواهد داد که اورانيوم را در مقياسی به مراتب گسترده تر و سريع تر غنی سازد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا امروز دوشنبه اظهارداشت به نظر می رسد که تهران همچنان به راه انزوای خود ادامه می دهد. آقای مک کورمک افزود اگر ايران از درخواست های سازمان ملل متحد در مورد متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم تبعيت نکند، آمريکا خواستار آن خواهد شد که شورای امنيت سازمان ملل متحد ايران را مشمول تحريم های اقتصادی بيشتری قرار دهد.

آمريکا و ساير کشورهای غربی ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند. اما تهران اين اتهام را تکذيب می کند و می گويد برنامه اتمی ايران جنبه غيرنظامی دارد و برای مقاصد نظامی نيست.

XS
SM
MD
LG