لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

ايران ميگويد مقامات سازمان ملل متحد ميتوانند ازتاسيسات اتمی ديدن کنند


مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ميگويد مقامات سازمان ملل متحد می توانند از مراکز اتمی ايران در چارچوب پيمان منع گسترش تسليحات اتمی ديدن کنند. ايران يکی از امضاء کنندگان اين پيمان است، اما قبلا دسترسی به تاسيسات اتمی خود را محدود کرده بود.

ايسنا، خبرگزاری نيمه دولتی ايران اظهارات علی لاريجانی را نقل ميکند که گفته است ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی برای انجام بازرسی هايش همکاری خواهد کرد.

ايران ماه گذشته سی و هشت بازرس اتمی سازمان ملل متحد را از ورود به کشور برای بازرسی از تاسيسات اتمی منع کرد. منوچهر متکی وزير امورخارجه گفته بود کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی حق دارند با ورود بازرسانی مشخص مخالفت کنند.

امروز ديپلوماتهائی از کشورهای درحال توسعه عضو جنبش غير متعهدها برای ديدار از تاسيسات اتمی اصفهان در ايران بودند. بنا به گزارشها ، اين ديپلوماتها از مصر، مالزی، کوبا، الجزيره، سودان و اتحاديه عرب هستند.

گزارشهای وسائل ارتباط جمعی حاکی از آن بود که ايران مانع از بازرسی در تاسيسات اتمی نطنز توسط مقاماتی از سازمان ملل متحد شده است که ميخواهند روشن سازند آيا برنامه اتمی ايران برای توليد تسليحات اتمی است يا نه.

ايران هدف خود را برای نصب سه هزار سانتريفيوژ در نطنز در چارچوب فعاليت های غنی سازی اورانيوم اعلام کرده است.

آمريکا و ديگر کشورهای غربی ايران را متهم کرده اند که دنبال تسليحات اتمی است . ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG