لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

سخنگوی حماس: خالد مشعل و محمود عباس به تشکيل يک دولت وحدت نزديک شده اند


به نظر می رسد که آتش بس جديد ميان جناح های فلسطينی همچنان رعايت می شود. آتش بس روز دوشنبه و يک روز پيش از آغاز گفتگوهای نهضت فتح و گروه حماس درعربستان سعودی اعلام گرديد.

هدف از گفتگوهای عربستان سعودی، پايان دادن به خشونت های اخير ميان اين دو جناح رقيب فلسطينی است. از ماه دسامبر گذشته تاکنون بيش از ۸۰ فلسطينی در زد وخوردهای جناحی ميان فلسطينيان جان خود را از دست داده اند.

سخنگوی حماس در مصاحبه ای با راديو اسرائيل اظهار داشت خالد مشعل رهبر حماس و محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی و رهبر نهضت فتح به تشکيل يک دولت وحدت فلسطينی نزديک شده اند.

رسانه های اسرائيلی و فلسطينی گزارش می دهند که اسماعيل هنيه نخست وزير فلسطينی رهبری دولت جديد را برعهده خواهد داشت و پست های مهم دولتی به کارمندانی واگذار خواهد شد که مورد تصويب حماس و فتح قرار گيرند. گزارش ها حکايت از آن دارد که محمود عباس به نمايندگی از سوی تمامی فلسطينيان، با اسرائيل مذاکره خواهد کرد.

يکی از اعضای عمده نهضت فتح اظهار داشت دولت جديد فلسطينی کليه قراردادهای سابق اسرائيل و فلسطينيان را محترم خواهد شمرد.

حماس از زمان پيروزی خود در انتخابات سال گذشته فلسطينيان، از به رسميت شناختن اسرائيل امتناع ورزيده و باعث اِعمال تحريم های اقتصادی از سوی آمريکا و اتحاديه اروپا شده است. تحريم های اقتصادی غرب، زندگی فلسطينيان را به حال فلج درآورده است.

در همین حال، تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا، میگوید او انتظار دارد در عرض چند هفته آینده اقدامات واقعی در روند صلح خاورمیانه صورت گیرد. آقای بلر، امروز، در یک مصاحبه تلفنی گفت رهبران جهان موظفند یک پیشنهاد عملی برای پیشبرد روند صلح بین اسرائیل و فلسطینیها ارائه دهند.

امروز، مارگارت بکت، وزیر امور خارجه بریتانیا، برای دیدارهایی با رهبران اسرائیل بمنظور گسترش تلاشهای صلح وارد اسرائیل میشود.

در خبری ديگر، ارتش اسرائیل میگوید ۳ مردی که مظنون به تلاش برای ربودن یک اسرائیلی در نزدیکی شهر رام الله بودند را بازداشت کرده است.

بگفته ارتش اسرائیل یک نوجوان ۱۷ ساله گزارش از این تلاش برای ربودن خود در نزدیکی شهرک الی در اواخر روز یکشنبه داد. در نتیجه، نیروهای امنیتی ۳ فرد مظنون را که سلاح و مهمات داشتند و گفته میشود اعضای گروه ستیزه گر حماس هستند را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG