لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

بررسی لايحه مخالفت با اعزام هزاران سرباز جديد به عراق در سنای آمريکا


مجلس سنای آمريکا ممکن است ظرف هفته جاری لايحه‌ای غير الزامی را در مخالفت با طرح پرزيدنت بوش در مورد اعزام ۲۱ هزار سرباز جديد به عراق به تصويب برساند. سناتورهای آمريکا در حال بررسی هستند که آيا اين لايحه اعتراض آميز را که هر دو حزب آمريکا بانی آن شده اند همين امروز دوشنبه به رای بگذارند يا نه.

جان مک کين و ليندسی گراهام، سناتورهای جمهوريخواه آمريکا، روز يکشنبه در يک بحث تلويزيونی عليه اين لايحه به ابراز نظر پرداختند. سناتور مک کين اظهار داشت اين لايحه به منزله يک رای عدم اعتماد به ارتش آمريکا تلقی خواهد شد. سناتور گراهام نيز اظهار داشت اعزام نيروهای بيشتری به عراق، بگونه شگفت آميزی به تثبيت بغداد کمک خواهد کرد.

با اين حال سناتور چاک هيگل، يکی ديگر از سناتورهای سرشناس جمهوريخواه، اين استدلال را مطرح ساخت که واشنگتن نخواهد توانست با وارد ساختن نيروهای آمريکا به ميان يک جنگ داخلی، تغييری در نتيجه کار بوجود آورد.

دايان فين اشتاين سناتوردمکرات گفت در حالی که برای پايان دادن به خشونت های جاری در عراق به اِعمال ديپلماسی بيشتری نياز هست، افزايش نيروهای آمريکا در عراق، "اشتباه بسيار بزرگی" بشمار خواهد رفت.

گزارش تخمين های اطلاعاتی ملی آمريکا درباره عراق که هفته گذشته بخش هائی از آن از طبقه‌بندی محرمانه خارج شد و در واشنگتن انتشار يافت، هشدار داده است که ممکن است عراق دچار اغتشاش و هرج و مرج شود و به چند کشور قومی در حال جنگ تجزيه گردد.

دمکرات های مجلس نمايندگان آمريکا نيز در حال بررسی صدور لايحه ای غيرالزامی در مخالفت با طرح پرزيدنت بوش در مورد اعزام نيروهای بيشتری به عراق هستند.

حزب دمکرات آمريکا در انتخابات ميان دوره ای اخير آمريکا کنترل هر دو مجلس سنا و نمايندگان را در دست گرفت که به ميزان عمده ای حکايت از نارضايتی رای دهندگان آمريکائی از جنگ در عراق داشت.

XS
SM
MD
LG