لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

گزارش تازه سازمانهای اطلاعاتی آمريکا ميگويد عراق ميتواند به سوی آشوب و تجزيه بلغزد


يک گزارش جديد سازمان های اطلاعاتی آمريکا هشدار می دهد اگر اوضاع عراق تثبيت نشود، اين کشور ممکن است دچار اغتشاش و هرج و مرج شود و به چند کشور قومی در حال جنگ تجزيه شود.

اين گزارش بخشی از گزارش موسوم به تخمين های اطلاعاتی ملی درباره عراق است که روز جمعه از طبقه بندی محرمانه خارج شد و در واشنگتن انتشار يافت.

در گزارش آمده است «جنگ داخلی» اصطلاحی است که عوامل اصلی زد وخوردهای جاری در عراق را به گونه ای صحيح توصيف می کند. با اين حال گزارش می افزايد اين اصطلاح پيچيدگی آنچه اکنون در عراق جريان دارد را که طی آن حملات شيعه به شيعه، شورش های مرتبط به القاعده و اهل تسنن، و خشونت های جنائی به گونه گسترده ای ادامه دارد، به اندازه کافی نشان نمی دهد.

در اين گزارش اطلاعاتی همچنين آمده است که اگر نيروهای عراق با حمايت نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا بتوانند خشونت های فرقه ای را کاهش دهند، رهبران عراق خواهند توانست روند يک آشتی و مصالحه سياسی را آغازکنند.

پرزيدنت بوش و سايرمقامات دولت وی بارها اين نظر را که عراق دچارجنگ داخلی شده است، مردود دانسته اند. استفن هدلی مشاورامنيت ملی آمريکا روز جمعه به دنبال انتشاراين گزارش، بار ديگر حاضر به استفاده از اصطلاح جنگ داخلی نشد و اظهار داشت دولت مايل است پيچيدگی وضعيت را در عراق مورد تأکيد قراردهد.

XS
SM
MD
LG