لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

پوتين از تعليق دوجانبه غنی سازی اورانيوم و تحريم تهران حمايت ميکند


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد وی از يک پيشنهاد آژانس اتمی سازمان ملل متحد به جامعه بين المللی برای متوقف گذاشتن تحريم های تنبيهی عليه ايران، درصورتيکه تهران فعاليت های حساس اتمی را متوقف کند، جانبداری ميکند.

آقای پوتين امروز در مسکو گفت اين پيشنهاد می تواند به رفع سوء ظنّ های جامعه بين المللی به قصد تهران در مورد ساختن تسليحات اتمی کمک کند.

رئيس جمهوری روسيه روز پنجشنبه همچنين اظهار داشت که مسکو همچنان به کمک خود به ايران درمورد احداث نيروگاه بوشهرادامه خواهد داد.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی پيشنهاد کرده است تهران برنامه جنجالی غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و غرب نيز اجرای تحريم های تنبيهی مورد تائيد سازمان ملل متحد را به تعويق بياندازد.

در پاريس، دفتر ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه اعلاميه ای صادر کرده است که ميگويد فرانسه نمی تواند يک ايران مسلح به تسليحات اتمی را بپذيرد. اين اعلاميه واکنش به بخشی از متن يک مصاحبه روز دوشنبه آقای شيراک است که به نقل از وی ميگويد دسترسی ايران به يک بمب اتمی خيلی خطرناک نخواهد بود. آقای شيراک روز سه شنبه نقل قولی را که از او شده بود پس گرفت و گفت تصور ميکرده است که سخنانش ضبط و نقل نمی شود.

روسيه يک شريک تجاری ايران است و دبير شورای امنيت ملی آن کشور اوايل هفته به تهران سفر کرده بود.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در ماه دسامبر قطعنامه ای تصويب کرد که در واکنش به امتناع تهران از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم اعمال تحريم های تنبيهی محدودی را در مورد ايران توصيه ميکند.

تهران تکذيب ميکند که غنی سازی اورانيوم را برای توليد تسليحات اتمی انجام ميدهد.

XS
SM
MD
LG