لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

کنفرانس بين المللی کمک به لبنان ۷ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار جمع آوری کرد


کنفرانس بين المللی کمک به لبنان ميلياردها دلار را برای اين کشور درگير در تلاطم و تقّلا جمع آوری کرده است.

ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه امروز در جلسه افتتاحيه کنفرانس در پاريس گفت اعانه دهندگان بين المللی هفت ميليارد و ششصد ميليون دلار (۷ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار) تعهد سپرده اند. آقای شيراک گفت لبنان اکنون بيش از هر زمان ديگری به حمايت جامعه بين المللی نياز دارد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا، و بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد، همراه با نمايندگان بيش از چهل کشور و سازمان، در جلسه افتتاحيه کنفرانس شرکت داشتند.

سعود ال فيصل وزير امور خارجه عربستان اعلام کرده است که رياض بيش از يک ميليارد دلار به لبنان کمک ميکند. آمريکا، فرانسه و کميسيون اروپائی نيز صدها ميليون دلار تعهد داده اند.

فئواد سينيورا نخست وزير لبنان قبلا گفته بود اميدوار است بتواند برای کشورش، که بيش از چهل ميليارد دلار بدهی دارد و برای بازسازی آسيب هائی تقلا ميکند که حاصل جنگ سال گذشته چريک های حزب الله و سربازان اسرائيلی در خاک لبنان است، پنج ميليارد دلار جمع آوری کند.

کنفرانس پاريس در عين حال معرف حمايت از دولت طرفدار غرب آقای سينيورا در مبارزه قدرت با حزب الله ست، که سوريه و ايران از آن حمايت ميکنند.

لبنان روز سه شنبه در اعتصابی که حزب الله ترتيب داده بود و مخالفان سعی ميکردند دولت آقای سينيورا را وادار به استعفا کنند، تقريبا فلج شده بود. پليس لبنان اين اعتصاب را عامل بروز خشونت هائی دانست که به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن صد و هفتاد نفر ديگر منجر شد.

امروز نيز در زدوخوردهائی که ميان حاميان دولت و محالفان معترض در يک دانشگاه عرب در بيروت رخ داد، دو نفر کشته و بيست نفر مجروح شدند. تظاهرکنندگان در جريان اين زدوخورد که از داخل دانشگاه به خيابانهای مجاور نيز کشيده شد چند اتوموبيل را آتش زدند.،

XS
SM
MD
LG