لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

نامزدی هيلاری کلينتون برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸


در آمريکا، سناتور دموکرات هيلاری کلينتون رسما اقدام برای انتخاب شدن به مقام رياست جمهوری آمريکا در سال ۲۰۰۸ را آغاز کرده است.

خانم کلينتون امروز در وب سايت خود تشکيل يک کميته مقدماتی موسوم به کميته اکتشافی را برای واردشدن به صحنه رقابت اعلام کرد، و افزود مصمم است در اين رقابت پيروز شود.

سناتور کلينتون گفت ميخواهد با مردم آمريکا در باره آنچه که وی حقی برای پايان بخشيدن به جنگ در عراق، و تجديد احترام به آمريکا در سراسر جهان ناميد صحبت کند.

اين سناتور پنجاه و نه ساله نيويورک همسر بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين آمريکاست. آمريکا تاکنون رياست جمهوری زن نداشته است.

سناتور کلينتون خواستار تعيين سقفی برای شمار سربازان آمريکائی در عراق است و ميگويد انرژی، مراقبت های درمانی و کسری بودجه موضوع های اصلی در مبارزات انتخاباتی اوست.

انتظار ميرود خانم کلينتون در صحنه مبارزات انتخاباتی با انبوهی از متقاضيان ديگر از حزب دموکرات روبرو شود. جان ادواردز سناتور سابق، باراک اوباما و کريس داد، سناتورهای فعلی، دنيس کوسينيچ، نماينده مجلس نمايندگان، و تام ويلساک فرماندار سابق آيوا تا کنون متقاضی بودن خود را برای کانديدائی اعلام کرده اند.

در جبهه جمهوريخواهان، سناتور سام براونبک از کانزاس گفته است امروز رسما متقاضی کانديدائی رياست جمهوری آمريکا خواهد شد. اين سناتور پنجاه ساله يکی از محافظه کارترين قانونگزاران آمريکاست که عليه سقط جنين، ازدواج همجنس گرايان و تحقيقات سلول های بنيادی، موضعی تند و سخت دارد. او در عين حال با برنامه پرزيدنت بوش برای فرستادن سربازان بيشتر آمريکائی به عراق مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG