لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

کريستوفر هيل گزارش پيونگ يانگ در مورد توافق در برلين را تکذيب کرد


مذاکره کننده ارشد اتمی آمريکا می‌گويد ملاقات هائی که اين هفته در برلين با همقطارش از کره‌شمالی داشت، مفيد بوده است، اما يک گزارش پيونگ يانگ را که می‌گويد در جريان مذاکرات توافقی حاصل شده است، تکذيب کرد.

خبرگزاری دولتی کره‌شمالی امروز گزارش داده بود که مذاکرات با کريستوفر هيل به نوعی توافق منجر شده است. اين خبرگزاری موردی مشخصی را ارائه نميدهد و آقای هيل امروز هنگامی که وارد سئول شد گفت نميداند توافقی که کره‌شمالی به آن اشاره کرده است چيست.

آقای هيل گفت مذاکرات شش جانبه در باره برنامه تسليحاتی پيونگ يانگ به احتمال قوی بزودی دنبال خواهد شد، که می تواند معرف توافقی در ملاقات های برلين باشد. آقای هيل در برلين سه بار با کيم کی کوان مذاکره کننده اتمی کره‌شمالی ملاقات کرد. وی در چند روز آينده با کشورهای ديگر درگير در مذاکرات شش‌جانبه تبادل نظر خواهد کرد.

آقای هيل در پايان سفر امروزش به سئول و پيش از آنکه به واشنگتن بازگردد به توکيو و پکن نيز سفر خواهد کرد.

در همين حال تام لنتوس رئيس کميته امور خارجی در مجلس نمايندگان آمريکا نيز ميگويد ظرف ماههای آينده مجددا به کره‌شمالی سفر خواهد کرد تا در باره ضرورت عاری بودن شبه جزيره کره از تسليحات اتمی بحث و تبادل نظر کند. کره‌شمالی در اکتبر گذشته يک آزمايش اتمی انجام داد، اما در ماه دسامبر به سر ميز مذاکرات بازگشت، که با پيشرفت و گشايشی عمده همراه نبود.

XS
SM
MD
LG