لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

اميرکويت برای منافع عراق و ثبات خليج فارس خواستار تماس آمريکا با ايران و سوريه شد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در پی ديداری از خاورميانه، که با هدف کسب حمايت از برنامه جديد آمريکا در مورد عراق انجام گرفت، راهی آلمان شده است. خانم رايس قرار است امشب بافرانک والتر اشتاينمير وزير امورخارجه آلمان ملاقات کند.

آلمان در حال حاضر رياست ادواری اتحاديه اروپا را برعهده دارد که همراه با آمريکا ، روسيه و سازمان ملل متحد، بانيان چهارگانه روند صلح خاورميانه را تشکيل ميدهند.

خانم رايس در جريان ديدار از خاورميانه اعلام کرد که در تلاش برای احيای روند صلح ، طرف چند هفته آينده ملاقات و مذاکراتی سه جانبه با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی خواهد داشت.

خانم رايس بامداد امروز در کويت با محمد الصباح وزير امور خارجه اين امير نشين ملاقات و گفتگو داشت.

آقای الصباح گفت شيخ صباح الاحمد الصباح امير کويت به خانم رايس گفته است آمريکا بهتر است برای منافع عراق و ثبات منطقه با سوريه و ايران وارد تماس و گفتگو شود.

دولت بوش سوريه و ايران را به ترويج خشونت در عراق متهم کرده است.

خانم رايس روز سه شنبه با وزيران امور خارجه مصر، اردن، و شش کشور عرب حوزه خليج فارس، که شورای همکاری خليج را تشکيل ميدهند، ملاقات و گفتگو داشت. وزير امورخارجه کويت بعد از اين ملاقات گفت کشورهای عضو اين شورا برنامه آمريکا برای فرستادن سربازان بيشتر به عراق را اقدامی در جهت جلوگيری از جنگ داخلی در عراق تلقی ميکنند.

خانم رايس و هقطاران عرب وی همچنين اعلاميه ای صادر کردند که تلويحا مداخله ايران را در عراق تقبيح و محکوم ميکند.

آمريکا ايران را به فراهم ساختن تدارکات برای ستيزه گران شيعه در عراق، و اجازه دادن به تروريست ها برای استفاده از قلمرو ايران در رفت و آمد به عراق متهم کرده است. خانم رايس در سفر به خاورميانه از اسرائيل ، کرانه غربی ، اردن، مصر و عربستان سعودی نيز ديدن کرد. خانم رايس قرار است روز جمعه، پيش از بازگشت به آمريکا، در لندن نيز مشورتهائی انجام دهد.

XS
SM
MD
LG