لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

کاندوليزا رايس: تهران با سازمان ملل متحد مشکل دارد نه با آمريکا


جمهوری اسلامی ایران گزارشی را که در آن گفته می‌شود تهران از عربستان سعودی خواسته است بین تهران و واشنگتن میانجیگری کند، تکذیب کرده است.

روز دوشنبه، منابع خبری گزارش دادند علی لاریجانی سرپرست مذاکرات اتمی ایران، در سفری به ریاض، از مقامات سعودی خواست برای بر طرف ساختن مسائلی که ایران و آمريکا را از هم جدا می‌سازد، مداخله کنند.

رسانه های ایران به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گویند این گزارش نادرست است. عربستان سعودی و آمريکا نیز آنرا تکذیب کرده‌اند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا امروز در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت نیازی به میانجیگری نیست، و در اشاره ای به فعالیت های غنی‌سازی ایران گفت، تهران با سازمان ملل متحد مشکل دارد، نه با آمريکا.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز گزارش را رد کرد و افزود کشور او می‌خواهد از مناقشه با ایران پرهیز کند.

همچنين، کاندولیزا رایس پشتیبانی محتاطانه عربستان سعودی از طرح آمریکا برای تثبیت عراق را به دست آورده است. خانم رایس امروز با سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان ملاقات کرد.

فیصل گفت کشور او از هدف های طرح امنیتی پشتیبانی می‌کند، با این حال، اظهار داشت نمی تواند در باره ابزاری که برای اجرای آن به کار خواهد رفت اظهار نظر کند. کاندولیزا رایس گفت برای مقابله با مسائل امنیتی به کوشش واقعی دولت عراق نیاز است.

خانم رايس پس از گفت و گو با مقامات سعودی در ریاض، برای دیدارهائی با وزیران امور خارجه اردن، مصر، و شورای همکاری خلیج فارس رهسپار کویت شد.

XS
SM
MD
LG