لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

واکنش ها به استراتژی جديد بوش در عراق


مقامات دولتی در عراق از استراتژی جديد پرزيدنت بوش برای کشور جنگ‌زده خود استقبال کرده‌اند، اما بسياری از مردم عراق می‌گويند شک دارند که افزودن بر شمار سربازان آمريکائی بتواند دور تسلسل خشونت را متوقف کند.

يک مشاور ارشد نوری المالکی نخست وزير عراق گفت دولت از پای‌بندی آمريکا به رسيدن به موفقيت در عراق استقبال می‌کند. وی نظريه پرزيدنت بوش را تکرار کرد که وضعيت جاری برای آمريکائيان و عراقی ها قابل قبول نيست.

در بغداد اعضای جوامع شيعه و سُنّی ميگويند به اينکه سربازان بيشتر آمريکائی بتواند به خشونت پايان دهد خوش بين نيستند. با اينحال بعضی ها می‌گويند از هرگونه تلاشی که بتواند بر خلاف شکست های دفعات قبل جلوی خشونت را بگيرد استقبال ميکنند.

در لندن مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا از استراتژی پرزيدنت بوش برای عراق استقبال کرد اما گفت دولت او در نظر ندارد بر شمار سربازانش در عراق بيفزايد.

متحدان آمريکا از جمله ژاپن و استراليا نيز از رويکرد جديد پرزيدنت بوش برای ايجاد ثبات در عراق استقبال کرده اند.

در سوريه فاروق الشرع معاون رياست جمهوری گفت استرتژی پرزيدنت بوش مثبت نيست و به تعبير او نفتی است که بر آتش ريتخته ميشود.

در ايران سخنگوی وزارت امورخارجه گفت سربازان بيشتر آمريکائی بی امنيتی را بيشتر ميکنند و اوضاع را وخيم خواهند کرد.

در همين حال روزنامه برينيائی ديلی تلگراف ميگويد بريتانيا ممکن است شمار سربازانش را در عراق تا آخر ماه مه به نصف کاهش دهد. بخش اعظم نيروهای بريتانيائی در شهر جنوبی بصره مستقر هستند. وزير امور خارجه بريتانيا گفته است هرگونه کاهشی در شمار سربازان بريتانيائی موکول به به وضعيت رايج در محل است.

XS
SM
MD
LG