لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

بوش سياست جديد عراق را با سربازان آمريکائی درميان گذاشت


پرزيدنت بوش و اعضای عاليرتبه دولت او با حضور در چند جلسه و اجتماع عمومی استراتژی جديد عراق را تشريح و از آن دفاع کرده اند.

پرزيدنت بوش امروز به سربازان در پايگاه نظامی فورت بنينگ در ايالت جورجيا گفت وی بيست هزار سرباز ديگر را به عراق می فرستد تا به آن کشور در پايان بخشيدن به خشونت های فرقه ای کمک کنند.

پرزيدنت بوش گفت افزايش شمار سربازان منجر به نتيجه ای فوری نخواهد شد اما هشدار داد که شکست در عراق می تواند اسلميون افراطی را جسور کند و به آنها مامن و پناهگاهی برای عمل کردن بدهد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا پيشتر در کميته روابط خارجی سنای آمريکا گفته بود تقويتی نظامی که پرزيدنت بوش ديشب اعلام کرد با تشديد اقدامات ديپلوماتيک همراه خواهد بود. خانم رايس گفت اين با عراقی هاست که مسئوليت ايجاد امنيت در کشورشان را بعهده بگيرند و از سوريه و ايران خواست بی ثبات کردن منطقه را متوقف کنند.

پرزيدنت بوش ديشب در يک سخنرانی خطاب به مردم آمريکا مسئوليت اشتباهاتی را که تاکنون در عراق رخ داده است بعهده گرفت و اعلام کرد که وی بيست هزار سرباز ديگر آمريکائی را به عراق می فرستد تا به آن کشور در مقابله با دور تسلسل خشونت کمک کنند. بخش عمده ای از اين نيرو در بغداد مستقر ميشوند ، و چهار هزار نفر از آنان نيز به استان نا آرام الانبار فرستاده خواهند شد. پرزيدنت بوش اين استان را پايگاهی برای عمليات تروريستی القاعده ناميد.

پرزيدنت بوش گفت دولت عراق بايد تا ماه نوامبر مسئوليت امنيت کشور را عهده دار شود و هشدار داد که تعهدات آمريکا در مورد عراق بی پايان نيست، و تاکيد کرد که دولت عراق نيز بايد به قول هائی که داده است عمل کند.

پرزيدنت بوش گفت دولت عراق متعهد شده است که خشونت فرقه ای را متوقف کند.

پرزيدنت بوش امروز در پايگاه نظامی فورت بننين در ايالت جورجيا برای سربازان سخنرانی ميکند، و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و رابرت گيتز وزير دفاع آمريکا در کنگره شهادت ميدهند.

حمايت عمومی از جنگ کاهش يافته و کنگره تحت کنترل دموکراتها بشدت از برنامه پرزيدنت بوش برای فرستادن سربازان جديد به عراق انتقاد کرده است.

سناتور جوزف بايدن که رياست کميته روابط خارجی سنا را برعهده گرفته است گفت استراتژی پرزيدنت بوش راه حلی برای اوضاع عراق نيست بلکه يک اشتباه تاسف آور است

سناتور ديک دوربن گفت بيست هزار سرباز جديد برای عراق کمتر از آن است که بتواند جنگ داخلی را متوقف کند و جان سربازان بيشتری را، علاوه بر سه هزار سرباز آمريکائی که تاکنون کشته شده اند، به خطر می اندازد.

رهبران دموکرات در مجلس نمايندگان و سنای آمريکا در نظر دارند هفته آينده برای اندازه گيری ميزان مخالفت کنگره با برنامه پرزيدنت بوش قطعنامه ای را که اجرای آن الزامی نخواهد بود به رای بگذارند.

بعضی از اعضای حزب جمهوريخواه پرزيدنت بوش نيز مخالفت خود را با استراتژی دولت ابراز کرده اند.

سناتور چاک هگل گفت با برنامه پرزيدنت بوش مخالف است و آن را بزرگترين اشتباه سياست خارجی پس از جنگ ويتنام ميداند.

سناتور نورم کولمن ميگويد اين استراتژی سربازان آمريکائی بيشتری را به صحنه خشونت های فرقه ای در عراق می فرستد.

سناتور سام بران بک نيز که از عراق ديدن کرده است ميگويد وی معتقد نيست که فرستادن سربازان بيشتر پاسخی به مسئله باشد.

XS
SM
MD
LG