لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

پرزيدنت بوش شامگاه امروز استراتژی جديد خود برای عراق را اعلام خواهد کرد


پرزيدنت بوش قصد دارد درباره استراتژی جديد خود در عراق پيش از ايراد سخنرانی تلويزيونی شامگاه امروز، چهارشنبه، که در سطح ملی پخش خواهد شد، با رهبران کنگره آمريکا ديدار کند.

انتظار ميرود استراتژی جديد پرزيدنت بوش شامل اعزام حدود ۲۰ هزار سرباز آمريکائی جديد به عراق برای مقابله با خشونت های فرقه ای و نيز برای تقويت دفاع در استان بحرانی الانبار، باشد. مقامات نظامی آمريکا می گويند نخستين گروه از نيروهای جديد، ممکن است ظرف همين ماه اعزام شوند.

مقامات دولت آمريکا ميگويند پرزيدنت خواستار انتقال وظائف حفظ امنيت در همه استانهای عراق به نيروهای امنيتی آنکشور، تا ماه نوامبر امسال خواهد شد. همچنين انتظار ميرود آقای بوش در سخنرانی امشب خود طرح يک کمک يک ميليارد دلاری اقتصادی را برای عراق، اعلام کند.

دموکراتهای اکثريت در کنگره مخالفت خود را با افزايش نيرو، ابراز کرده اند. رهبران مجلس نمايندگان و سنا وعده دادند قطعنامه های غير الزامی در مخالفت با اين طرح را به رأی بگذارند.

ادوارد کندی سناتور سرشناس دمکرات از ايالت ماساچوست، لايحه ای را ارائه کرده است که در صورت تصويب، پرزيدنت بوش را وادار خواهد کرد پيش از اعزام نيروهای بيشتری به عراق، ابتدا موافقت کنگره را جلب کند. روز سه شنبه کندی گفت افزايش درگيری ها در عراق با قرار دادن نيروهای آمريکا در ميانه جنگ داخلی آنکشور، سربازان آمريکائی را به خطر مياندازد.

جان مک کين سناتور جمهوريخواه از اين نظريه که افزايش نيرو خوانده شده است، پشتيبانی کرده و ميگويد که اين کار به دولت عراق امکان ميدهد در عين تلاش برای دستيابی به وفاق، بتواند از توان جنگی لازم برخوردار باشد.

XS
SM
MD
LG