لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

ملاقات پرزيدنت بوش با رهبران کنگره در آستانه اعلام استراتژی جديد برای عراق


پرزيدنت بوش در آستانه اعلام استراتژی جديد خود در مورد جنگ عراق با رهبران کنگره ملاقات کرده است تا اين استراتژی را با آنان در ميان بگذارد.

انتظار ميرود پرزيدنت بوش در يک سخنرانی خطاب به مردم آمريکا که ساعت نه امشب به وقت محلی از شبکه های راديو تلويزيونی پخش خواهد شد اعزام بيست هزار سرباز ديگر آمريکائی را به عراق اعلام کند.

بنا به گزارش های خبری اغلب اين سربازان با ماموريت مقابله با خشونت های روزافزون فرقه ای به بغداد فرستاده ميشوند.

اظهارات مقامات دولتی نقل شده است که گفته اند پرزيدنت بوش همچنين انتقال امور امنيتی در تمامی استانهای عراق تا ماه نوامبر به نيروهای امنيتی آن کشور را اعلام خواهد کرد.

انتظار ميرود پرزيدنت بوش يک برنامه کمک های اقتصادی يک ميليارد دلاری به عراق را نيز اعلام کند.

اکثريت تازه منتخب دموکراتها در هردو مجلس سنا و نمايندگان آمريکا نسبت به هرگونه افزايشی در شمار سربازان آمريکائی در عراق ابراز مخالفت کرده است. بعضی از اعضای اين اکثريت گفته اند برای مخالفت با آنچه که تشديد جنگ توصيف ميکنند لايحه ای را به کنگره ارائه خواهند داد.

تد کندی سناتور دموکرات از ايالت ماساچوستس لايحه ای را پيشنهاد کرده است که رئيس جمهوری را مجبور کند پيش از اعزام سربازان جديد تائيد کنگره را بگيرد. سناتور کندی ديروز گفت تشديد جنگ در عراق به منزله وارد کردن شمار بيشتری از سربازان آمريکائی به صحنه يک جنگ داخلی در عراق است که می تواند نيروهای آمريکائی را بی جهت در معرض خطر بيشتری قرار دهد.

در همين حال سناتور جمهوريخواه جان مک کين از ايده فرستادن سربازان بيشتر جانبداری ميکند. وی که احتمالا يکی از کانديداهای رياست جمهوری آمريکا در انتخابات دو سال ديگر خواهد بود ميگويد تقويت نيروهای آمريکائی به دولت عراق فرصت ميدهد که جنگ را در مسير رسيدن به آشتی ملی پيش ببرد.

در اظهاراتی که پرزيدنت بوش امروز پيش از ادای سخنرانی رسمی خود بيان کرد، مسئله افزايش تعداد سربازان آمريکايی در عراق بمنظور شکستن دايره خشونت و «جلو کشيدن روزی که همه قشون آمريکا به کشور خود بازگردند» برجسته بود. وی در سخنان خود درخواست ۲۱۵۰۰ سرباز اضافه خواهد کرد. اين تصميم بی شک حضور نظامی آمريکا در عراق را به بالاترين سطح خود خواهد رسانيد و پرزيدنت بوش را در مسير مخالفی از کنگره جديد آمريکا، که اکثريت اعضای آن از حزب دمکراتيک هستند، قرار خواهد داد.

رئيس جمهوری آمريکا همچنين گفت که عراق بايد مسئوليت هايش را قبول کند، ليکن وی در اين راستا ضرب الاجلی برای بغداد تعيين نکرد. در قسمتهايی از سخنرانی که پيشاپيش برای رسانه ها ارسال شده است، پرزيدنت بوش می گويد «تعهد آمريکا بی انتها نيست. اگر دولت عراق به وعده هايش عمل نکند، حمايت مردم آمريکا را از دست خواهد داد و از جانب مردم عراق نيز پشتيبانی نخواهد شد.»

آقای بوش به سهولت می پذيرد که در ارتباط با تلاش های قبلی برای جلوگيری از وضعيت نزديک به آنارشی بغداد اشتباهاتی صورت گرفته است. وی تصريح کرد که «برای تضمين امنيت بخش هايی از پايتخت عراق که از وجود تروريستها و شورشيان پاک شده بود تعداد کافی سرباز عراقی و آمريکايی موجود نبود. و برای آن مقدار نيرويی هم که داشتيم بيش از حد مقرارت محدود کننده وجود داشت که بازدارنده بود.» آقای بوش گفت که نخست وزير عراق، آقای نوری المالکی، قول داده بود که دست نيروهای آمريکا باز خواهد بود و «دخالتهای قومی تحمل نخواهد شد.» ناظران معتقدند که تکيه آقای بوش بر تمايل و توانايی آقای المالکی برای نگاه داشتن قولش قمار بزرگی بوده است. آقای المالکی قول هايی داده بود که مرتبا زير پا گذاشته شد، مثل قولی که در باره متفرق کردن دستجات شبه نظامی شيعه داده بود، و يا اين که گفته بود نيروهای عراقی امنيت بغداد را خود بدست خواهند گرفت.

پس از هزينه های سنگينی (شامل ۳۰۰۰ سرباز کشته و ۴۰۰ ميليارد دلار) که آمريکا در جنگ چهارساله عراق متحمل شده است (جنگی که از نقطه نظر زمانی از جنگ جهانی دوم طولانی تر است)، برخی ناظران سياسی معتقدند که سخنرانی امشب آقای بوش آخرين فرصت ايشان است برای متقاعد کردن آمريکائيان و دعوت از ايشان به حمايت از جنگی که ديگر از حمايت مردمی برخوردار نيست. شايد به همين خاطر است که آقای بوش معتقد است «اکنون، پا پس کشيدن از معرکه، دولت نوپای عراق را بزمين خواهد زد... سناريويی که نيروهای آمريکايی را مجبور خواهد کرد به اشغال کشور ادامه دهند و مدت بيشتری بمانند تا با دشمنی رودررويی کنند که بمراتب خطرناکتر است.» آقای بوش نتيجه می گيرد که «اگر ما حمايت خود را در چنين لحظه خطيری افزايش دهيم و به عراقی ها کمک کنيم تا دايره خشونت را بشکنند، آنگاه خواهيم توانست روزی که سربازان آمريکايی به ميهن بازمی گردند را به جلو بياندازيم.

XS
SM
MD
LG