لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

آيت الله خامنه ای: ايران از حق خود منصرف نخواهد شد


آيت‌الله علی خامنه‌ای رهبرجمهوری اسلامی ايران می‌گويد ايران از حق خود در برخوردار بودن از فن‌آوری اتمی دست برنخواهد داشت.

آيت‌الله خامنه‌ای اين نظرات را امروز دوشنبه در شهر قم ابراز داشت واعلام کرد که ايران از حق خود در دستيابی به انرژی اتمی منصرف نخواهد شد و مقامات مسئول ايران اجازه ندارند که از حق ايران در اين زمينه دست بردارند. آيت‌الله خامنه‌ای کسی است که پيوسته آخرين حرف را در ايران می زند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد به علت فعاليت های اتمی بحث انگيز تهران، در ماه دسامبر گذشته قطعنامه‌ای را به اتفاق آرا در جهت تحريم اقتصادی ايران مورد تصويب قرار داد.

آمريکا و متحدان غربی آن می‌گويند ايران در حال دستيابی به فن‌آوری اتمی برای توليد سلاح های اتمی است. اين اتهامی است که تهران تکذيب می‌کند. محمود احمدی‌نژاد رئيس جمهوری ايران تحريم های اقتصادی اِعمال شده عليه ايران را مردود دانسته است.

آقای احمدی‌نژاد هفته پيش اعلام داشت ايران به زودی توليد سوخت اتمی را در مقياسی صنعتی آغاز خواهد کرد.

از سوی ديگر، اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز دوشنبه راهی چين است. آقای اولمرت قصد دارد در اين سفر به پکن فشار وارد آورد که موضع سختگيرانه‌تری را در قبال برنامه اتمی ايران اتخاذ کند. علی لاريجانی رئيس هيات مذاکره کننده ايران در باره برنامه اتمی، هفته گذشته برای ملاقات با هو جينتائو Hu Jintao رئيس جمهوری چين و ساير مقامات بلندپايه اين کشور، از پکن ديدار کرد.

چين از حق ايران در داشتن يک برنامه اتمی حمايت می‌کند. با اين حال چين به عنوان يکی از اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، ماه گذشته رای مثبت به قطعنامه‌ای داد که از کشورهای جهان می‌خواهد از فروش مواد و فن‌آوری هائی که ممکن است در برنامه های اتمی و موشکی ايران مورد استفاده قرار گيرند، خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG