لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

در يک حمله به اتوبوس کارگران فرودگاه بين المللی بغداد ۹ تن کشته شدند


مقامات عراق می‌گويند چند مرد مسلح در کمينگاهی بر سر اتوبوس حامل کارگران فرودگاه بين‌المللی بغداد، دست کم ۹ نفر را از پای در آوردند و حدود ۱۰ نفر را مجروح ساختند. به گفته اين مقامات، بيشتر کشته شدگان مسلمانان اهل تشيع بودند. اتوبوس هنگام وقوع اين حادثه که امروز دوشنبه روی داد، از يک محله سنی نشين در غرب بغداد عبور می‌کرد.

مقامات عراق می‌گويند در جريان وقايع خشونت بار ديگری، ماموران امنيتی عراقی در سلسله حملاتی در بغداد از روز يکشنبه تاکنون، ۲۳ ستيزه جو را از پای در آورده اند.

ارتش آمريکا نيز امروز اعلام داشت دو سرباز آمريکائی در نبردهای جداگانه ای در روز يکشنبه در شمال بغداد جان خود را از دست دادند.

از سوی ديگر، انتظار می‌رود که پرزيدنت بوش ظرف همين هفته استراتژی جديد آمريکا را در باره عراق اعلام دارد. پيش بينی می شود که موضوع اعزام نيروهای بيشتری از آمريکا به عراق برای پايان دادن به خشونت های فزاينده اين کشور، بخشی از اين استراتژی باشد.

در همين حال الکساندر داونرAlexander Downer وزير امور خارجه استراليا امروز اعلام داشت که دولت متبوع وی قصد ندارد تغييری در شمار نيروهای استراليا در عراق بدهد، اما از کوشش های مربوط به بهبود امنيت در عراق حمايت خواهد کرد.

روزنامه نيويورک تايمز در يک گزارش امروز خود می نويسد استراتژی جديد پرزيدنت بوش در باره عراق، سلسله هدف هائی را برای دولت عراق در جهت تثبيت اوضاع اين کشور تعيين خواهد کرد. به نوشته اين روزنامه، از رهبران عراق همچنين خواسته خواهد شد مسلمانان اهل تسنن را به ميزان بيشتری در روند سياسی کشور شرکت دهند و محدوديت های مربوط به اعضای پيشين حزب حاکم بعث را کاهش دهند.

نيويورک تايمز به نقل از مقامات بلندپايه آمريکا می نويسد پرزيدنت بوش همچنين از دولت عراق درخواست خواهد کرد که سياست خود را در مورد نحوه توزيع درآمدهای عراق در ميان گروه های قومی مختلف اين کشور که اعلان آن مدت ها است به تاخير افتاده است، روشن سازد. نيويورک تايمز می افزايد مقامات آمريکا توضيح نداده اند که در صورت شکست عراق در دستيابی به اين هدف ها، دولت بغداد با چه مجازات هائی مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG