لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

گروههای تجسسی هنوز نشانی از هواپيمای مفقود شده اندونزيايی نيافته اند


يکی از مقامات سازمان هوانوردی اندونزی روز پنجشنبه اعلام کرد که خلبان هواپيمايی که با ۱۰۲ مسافر مفقود شده است، پيش از ناپديد شدن، نگرانی يا مشکل فنی را به کنترل زمينی گزارش نداده است. ايکسان تاتانگ Iksan Tatang مدير کل ترابری هوايی گفت هواپيما پيش از قطع تماس با زمين، سرعت باد را ۷۴ گره دريايی گزارش داده بود. وی اضافه کرد: "نه هواپيما و نه خلبان از وضعيت پرواز شکايتی نداشتند، و مشکلی را به مرکز کنترل زمينی گزارش ندادند."

اين گفته با گزارشهای قبلی تناقض دارد. روز سه شنبه مقامات هواپيمايی اندونزی به اشتباه اعلام کرده بودند که لاشه هواپيما و ۱۲ مسافر زنده را يافته اند. روز پنجشنبه گروههای تجسسی از زمين، هوا و دريا جنگلهای منطقه را درنورديدند، اما نشانی از هواپيما نيافتند. ناپديد شدن يک هواپيما به مدت چند روز برای کارشناسان هواپيمايی شگفت انگيز بنظر ميرسد.

هواپيمای KI-574 متعلق به شرکت Adam Air حدود ساعت يک بعد از ظهر روز دوشنبه از فرودگاهی در شهر "سورابايا" در جزيره جاوه به پرواز درآمد تا پس از دو ساعت پرواز در فرودگاه شهر مانادو به زمين بنشيند. آخرين تماس با هواپيما نزديک به يک ساعت پيش از فرود انجام گرفت. بستگان مسافران هواپيما در "مرکز بحران" فرودگاه گرد آمده بودند و بی صبرانه منتظر شنيدن اخبار مربوط به هواپيما بودند.

در تحولی ديگر ماهيگيران اندونزی پانزده نفر ديگر را که از حادثه غرق شدن کشتي حامل ۶۰۰ مسافر جان سالم بدر برده بودند نجات دادند. يکی از نجات يافتگان که بنظر کاپيتان کشتی بود از سوی مقامات نيروی دريايی اندونزی مورد بازجويي قرار گرفت. هنوز معلوم نيست بازماندگان چگونه در اين مدت خود را زنده نگهداشته اند. روز چهار شنبه نيز ۱۲ نفر از مسافران نجات يافتند. يکی از دوازده بازمانده، که با شوهر ودو فرزندش مسافران کشتی بودند گفت: هنگاميکه به اطراف خود نگاه کردم هيچکس را نديدم؛ و احساس تنهايی به من دست داد؛ اما از حرکت باز نايستادم؛ و آنقدر شنا کردم که تا يک تکه تخته و طناب يافتم، و به آن آويزان شدم؛ و هنگاميکه قايق نجات را ديدم با فرياد، کمک طلبيدم."

بستگان مفقودين در لنگرگاه جاوه و بيمارستانها گرد آمده اند، تا مگر از عزيزان خود خبری بدست بياورند. مقامات ميگويند غرق شدن کشتی در نيمه شب جمعه ممکن است ناشی از نامساعد بودن هوا بوده باشد تاکنون نزديک به ۲۲۰ نفر نجات يافته اند اظهارات کاپيتان نجات يافته کشتی براي يافتن علت غرق شدن کشتی بسيار حياتي و مهم است؛ زيرا حدس زده ميشود که دليل غرق شدن ممکن است حمل بيش از حد مسافر باشد. گروه نجات کماکان سرگرم جستجو در محل غرق شدن کشتی هستند.

XS
SM
MD
LG