لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

ارتش آمريکا می گويد در اعدام صدام نقشی نداشته است


ارتش آمريکا در عراق ميگويد در اعدام صدام حسين نقشی نداشته و اگر ديکتاتور سابق عراق هنگام اعدام شدن نيز عملا تحت مراقبت ارتش آمريکا بود، اقداماتی متفاوت انجام می‌گرفت.

ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی ارتش آمريکا در عراق امروز در بغداد به خبرنگاران گفت نيروهای آمريکائی صدام حسين را روز شنبه، اندکی پيش از آنکه اعدام شود، به مقامات عراقی تحويل دادند و اين عراقی ها بودند که مسئوليت تمامی اقدامات مربوط به اجرای حکم اعدام را بر عهده داشتند.

تصاوير ضبط شده روی يک تلفن موبايل از سرزنش و شماتت توام با مسخره کردن صدام حسين در لحظات پيش از آويخته شدنبه طناب دار توسط يک فرد حاضر در مراسم اعدام حکايت دارد. در همين حال، يک مشاور نخست وزير عراق می‌گويد مقامات فردی را دستگير کرده‌اند که ممکن است تصاوير اعدام صدام حسين را با تلفن موبايل ضبط کرده باشد. هويت اين فرد فاش نشده است.

طرفداران صدام از روز شنبه تا کنون در چندين شهر در عراق و اردن، به نشانه اعتراض به اعدام وی، تظاهرات کرده اند.

به گزارش روزنامه نيويورک تايمز مقامات آمريکائی با توجه به ملاحظات و نگرانی های مرتبط با موازين قضائی و نزديک بودن عيد قربان سعی کرده بودند نوری المالکی نخست وزير عراق را متقاعد کنند که اجرای حکم اعدام صدام را به تاخير بياندازد. اما به گفته مقامات آمريکائی آقای مالکی نيز از آن نگران بود که اگر صدام فورا اعدام نشود ممکن است بگونه‌ای از اين مجازات در برود.

روزنامه نيويورک تايمز اظهارات مقامات آمريکائی را نقل می‌کند که گفته‌اند آقای مالکی نگران بود شورشيان ممکن است برای وادار ساختن دولت به آزاد کردن صدام به آدم‌ربائی هائی وسيع و عمده متوسل شوند.

مقامات عراقی تلويحا گفته اند که ممکن است دو هم پرونده‌ای ديگر صدام را که به مرگ محکوم شده‌اند، فردا، پنجشنبه، اعدام کنند. بنا به گزارش های خبری مقامات عراقی خود را برای اعدام بارزان ابراهيم التکريتی، برادر ناتنی صدام، که رئيس تشکيلات اطلاعاتی او بود، و نيز عواد احمد البندر، قاضی القضات رژيم صدام آماده ميکنند.

از سوی ديگر، ارتش آمريکا می‌گويد نيروهای ائتلاف امروز بيست و سه تروريست مرتبط با رهبران القاعده را در جريان چند حمله در شهر رمادی، در غرب بغداد دستگير کرده‌اند.

يک اعلاميه ديگر نظامی نيز می‌گويد يک دادگاه عراقی سه تروريست خارجی را که در اقدامات تروريستی مرتبط با القاعده مجرم شناخته شده بودند به مجازات مرگ محکوم کرده است. اين سه، که يکی سعودی، ديگری سودانی و سومی سوری معرفی شده‌اند، جزو چهل و هشت نفر زندانيانی هستند که ماه گذشته در يک دادگاه جنائی عراق مجرم شناخته شدند.

XS
SM
MD
LG