لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

تمايل نوری المالکی به کناره گيری از پست نخست وزيری عراق


نوری المالکی نخست وزير عراق می‌گويد آرزو دارد می‌توانست از مقام خود کنار برود. آقای مالکی در مصاحبه‌ای با روزنامه آمريکائی وال استريت ژورنال گفت وی مايل است پيش از آنکه دوره کنونی چهار ساله نخست وزيری اش تمام شود، کنار برود.

آقای مالکی گفت وی خواستار دور دوم نخست وزيری نخواهد شد. آقای مالکی افزود وی بدان جهت مقام نخست وزيری را پذيرفت که فکر ميکرد اقدامی در جهت منافع ملی عراق است. آقای مالکی همچنين گفت انجام وظيفه اش به سبب اختلاف در داخل دولت وحدت ملی او ميان شيعيان، سُنّی ها و کردها دشوار بوده است.

آقای مالکی سال گذشته پس از آنکه ابراهيم الجعفری نخست وزير موقت وقت مجبور شد از کانديدائی برای احراز مقام نخست وزيری منصرف شود، اين مقام را بر عهده گرفت.

آقای مالکی برای عدم مقابله با خشونت های رو به افزايش فرقه ای مورد انتقاد قرار گرفته است. منتقدين ميگويند وی به شيعيان تشکيل دهنده جوخه های مرگ اجازه داده است با برخورداری از مصونيت و معافيت از مجازات عمل کنند.

آقای مالکی نظر خود را در شرايطی ابراز کرده است که در يک ارزيابی داخلی کاخ سفيد که اوايل سال گذشته به وسائل ارتباط جمعی درز کرد قابليت و توانائی او برای اداره امور عراق مورد سئوال قرار گرفت.

اظهار نظر آقای مالکی همچنين مصادف با ايامی است که پرزيدنت بوش استراتژی جديدی را برای ايجاد ثبات در عراق تدارک می بيند. گروه فراحزبی موسوم به مطالعات عراق توصيه کرده است دولت بوش در صورتيکه دولت آقای مالکی نتواند جلوی خشونت را در عراق بگيرد، در حمايت از وی تجديد نظر کند.

XS
SM
MD
LG