لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

دبيرکل جديد سازمان ملل متحد از امروز رسمأ آغاز به کار کرد


بان کی مون، که روز دوشنبه مراسم تحلیف به جا آورد و جای کوفی عنان را به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد می گیرد، روز سه شنبه زمانی که رسما کار خود را آغاز کرد، با ابراز احساسات کارمندان سازمان ملل متحد روبرو شد.

او نخست به صلحبانان سازمان ملل متحد و کسان دیگری که در راه انجام وظیفه جانسپردند، ادای احترام کرد، و پیش از آن که در جلسه ای محرمانه با کارمندان سازمان ملل متحد شرکت کند، با خبرنگاران در باره چالش های دشواری که او در نقاط آشوبزده جهان با آنها روبرو است سخن گفت:
**** من وظایف خود را در زمانی دشوار و پر تشویش در امور بین المللی آغاز می کنم، از دارفور تا خاورمیانه و لبنان ، از ایران تا عراق ، کره شمالی و بسیاری بحران های دیگر که جهان ما را گرفتار کرده است.

مون از کوفی عنان که اغلب با واشنگتن بر سرمسائل سیاسی درگیری داشت، نزدیکتر به آمریکا تلقی می شود. اما او در بیانیه مقدماتی خود با کلماتی احتیاط آمیز با کسانی که به طور یک جانبه اعمال قدرت می کنند، سخن گفت:
**** با این چالش ها و مسائل باید به گونه ای جمعی ، با درایت جمعی و با کوشش جمعی مقابله شود. هیچکس، از جمله دبیر کل سازمان ملل متحد، هیچ کشوری، هر قدر نیرومند و پرتوان، نمی تواند به تنهائی به آنها بپردازد. ما به کوشش های مشترک نیاز داریم.

مون، در پاسخ به پرسشی در باره اعدام صدام حسین رهبر سابق عراق ، سعی کرد کلمات خود را به دقت انتخاب کند. او به انتقادهای قبلی سازمان ملل متحد از مجازات اعدام اشاره نکرد.
**** صدام مسئول ارتکاب جنایات شنیع و بی رحمی های ناگفتتی علیه مردم عراق بود، و ما هرگز نباید قربانیان جنایات او را فراموش کنیم. مساله مجازات اعدام مقوله ای است که هر کشور و هر عضو سازمان ملل خود باید در باره آن تصمیم بگیرد.

مون به خبرنگاران گفت او هم اینک کار در باره بحران منطقه دارفور در سودان را آغاز کرده است. روز چهارشنبه با یان الیاسون، فرستاده ویژه خود به منطقه ملاقات خواهد کرد و قصد دارد اواخر ماه جاری به آفریقا برود، و امیدواراست با عمر البشیر رئیس جمهوری سودان ملاقات کند.

دیپلمات سابق کره جنوبی می گوید مساله کره شمالی به عنوان یک ارجحیت بالا در دستور کار او باقی خواهد ماند، و وی قصد دارد بر ادامه مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی آن کشور تاکید بگذارد.

XS
SM
MD
LG