لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

رئيس جمهوری برزيل: هرگز نبايد فراموش کنم که از چه طبقه ای برخاسته ام


در برزيل، فرماندار جديد ايالت ريودوژانيرو از رئيس جمهوری آن کشور درخواست کرده است که برای نبرد با گروههای مسلح، که خشونتهای هفته پيش آنها ۱۹ کشته بجای گذاشت، نيروی نظامی فدرال در اختيار او قرار دهد. حملات گروههای مسلح روز پنجشنبه انجام گرفت و اعضای اين گروه چندين اتوبوس شهری را به آتش کشيدند که در نتيجه آن چند مسافر زنده در آتش سوختند. با اينهمه، خشونتها مردم را از شرکت در مراسم سال نو باز نداشت.

اظهارات فرماندار ايالت ريودوژانيرو، روز دو شنبه پس از مراسم تحليف "لوئيز ايناچيو لولا دا سيلوا" رئيس جمهوری برزيل انجام گرفت، که برای دور دوم به اين مقام انتخاب شده است.

وی در مراسم سوگند خود بار ديگر بر تعهد خود نسبت به پيشبرد اقتصاد و از ميان بردن اختلاف طبقاتي در کشور تأکيد گذاشت. دو سيلوا برای ادای سوگند به کنگره آن کشور رفت و در همان حال، در مقابل ساختمان کنگره، هواداران وی به انتظار ورود او بودند.

دوسيلوا، پس از مراسم سوگند در گنگره، از نيروهای برزيلی، که از مقابل کاخ "پلانالتو" رژه ميرفتند سان ديد، و سپس در مقابل جمعيتي که در مقابل کاخ گرد آمده بودند سخنانی ايراد کرد. دا سيلوا خطاب به جمعيت گفت: "امروز کشور برزيل از نظر توزيع ثروت، دسترسی مردم به آموزش ، بهداشت و مسکن در شرايط بهتری قرار دارد. ما در اين زمينه ها راه درازی پيموده ايم؛ اما تلاش بيشتري بايد بعمل آوريم." دوسيلوا، که خود از ميان طبقه کارگر برخاسته است اضافه کرد: "يکي از تعهداتي که من با خود کرده ام اين است که هرگز نبايد فراموش کنم که از چه طبقه ای برخاسته ام. همين امر به من ميآموزد که چگونه به سوی مقصد پيش بروم. امروز، من ميتوانم به چشمان شهروندان برزيلی بنگرم و به آنها بگويم که من به تعهد خود نسبت به خدمت به طبقه محروم و مستمند کشور پايبند بوده و پاينبد خواهم بود. خدمت کردن به همه مردم يک سوی قضيه است اما حفظ منافع مردم فقير چيزی است که در اين سفر دراز رهنمود من است."

دا سيلوا، در سخنان خود به خشونتهای چند روز گذشته ، که ۱۹ کشته بجای گذاشته بود اشاره کرد و گفت حمله به کلانتريهای و پاسگاههای پليس و اتوبوسهای شهری را جز به "عمليات تروريستي" به چيز ديگری نميتوان تعبير کرد. وی عهد کرد که با اين عمليات تروريستی مبارزه کند. داسيلوا، در حاليکه دست در دست همسرش، مايسا، و معاونش، هوزه النکار داشت سال نو را به هوادارن خود شادباش گفت، و اضافه کرد: "فردا روزی است که همه بايد به خود بگوييم:<بگذار اين مرد کارش را بکند؛ وگرنه اين کشور به پيش نخواهد رفت>."

دوسيلوا چهار سال پيش به عنوان نخستين رهبر چپ گرای برزيل به مقام رياست جمهوری آن کشور انتخاب شد. وی شهرت خود را در سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ ، در سمت رهبر اتحاديه کارگری در حکومت ديکتاتوری نظامی آن کشور بدست آورده بود. در دور اول رياست جمهوری توانست با ايجاد ۷ ميليون شغل بر محبوبيت خود بيفزايد. اما اين رقم به مراتب کمتر از رقم ده ميليون شغلی بود که وی در دوره مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود.

دو سيلوا روابط صميمانه ای با جورج بوش رئيس جمهوري آمريکا دارد؛ و واشنگتن او را يک رهبر ميانه رو تلقی ميکند که ميتواند نفوذ خود را بر کشورهای آمريکای لاتين اِعمال نمايد. برنامه اصلی دور دوم رياست جمهوری آقاي داسيلوا ايجاد شغل براي مستمندان است؛ و تعهد کرده است که سياستهای اقتصادی خود را به نحوی تنظيم و اجرا کند که کشور بتواند به رشد ۵ در صد برسد، هدفی که بيشتر تحليلگران آن را نوعی بلند پروازی ميدانند.

XS
SM
MD
LG