لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۳

اسرائيل درخواستهای حماس برای آزاد ساختن سرباز اسرائيلی را زياد از حد خواند


اسرائيل می گويد در گفتگوهای مربوط به آزاد سازی يک سرباز اسرائيلی که ستيزه جويان فلسطينی او را در نوار غزه به اسارت گرفته اند، هيچ گونه پيشرفت عمده ای حاصل نشده است.

به گفته مقامات مسئول، اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز دوشنبه با مقامات بلندپايه امنيتی خود ديدار کرد و به اين نتيجه رسيد که درخواست های مطرح شده از سوی گروه ستيزه جوی حماس برای آزادی اين سرباز، زياده از حد و بيش از اندازه است.

جناح های مسلح فلسطينی از اسرائيل خواسته اند که در مقابل آزادی سرجوخه گيلاد شاليت که در ماه ژوئن گذشته از سوی چند مرد مسلح در مرز اسرائيل و نوار غزه ربوده شد، بيش از يکهزار زندانی فلسطينی را آزاد سازد. گزارش های رسيده همچنين حکايت از آن دارد که فلسطينيان اصرار در آن دارند که زندانيان فلسطينی را خود برای آزادی انتخاب کنند.

سخنگوی دولت حماس روز يکشنبه اظهار داشت در کوشش های جاری به رهبری مصر در مورد مذاکرات مربوط به مبادله زندانيان با يکديگر، پيشرفت هائی حاصل شده است.

در تحولی ديگر، اسرائيل امروز اعلام داشت کاهش محدوديت های اِعمال شده در پاسگاه های مستقر در سرزمين های اشغالی در کرانه باختری رود اردن را آغاز کرده است. اسرائيل خاطر نشان داشت که ارتش اين کشور، بازرسی های امنيتی را در پاسگاه ها کاهش داده است، اما پاسگاه ها را جمع آوری نکرده است. اسرائيل ماه گذشته وعده داده بود که ۲۷ پاسگاه را جمع آوری خواهد کرد.

امير پرتز وزير دفاع اسرائيل قبلا گفته بود که جمعا ۵۹ پاسگاه در دو مرحله برچيده خواهند شد. هدف از اين اقدام، تقويت موقعيت محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی اعلام شد که در مبارزه بر سر قدرت با نهضت حاکم حماس گرفتار آمده است.

مقامات اسرائيل می گويند در جريان ديدار روز پنجشنبه آقای اولمرت با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر، موضوع مبادله زندانيان مطرح خواهد شد.

XS
SM
MD
LG