لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

مخالفت جرالد فورد رئيس جمهوری سابق آمريکا با جنگ در عراق


جرالد فورد رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز از جمله کسانی بود که با جنگ در عراق مخالف بودند. او در در ژوئیه ۲۰۰۴ در مصاحبه‌ای اختصاصی با باب وود وارد، گزارشگر واشنگتن پست گفت؛ با تصمیم پرزیدنت بوش برای حمله به عراق موافق نبود.

جرالد فورد در این مصاحبه، که متن آن در شماره امروز واشنگتن پست منتشر شده است، گفت اگر او رئیس جمهوری می‌بود، سربازان را برای سرنگونی صدام حسین نمی‌فرستاد و به جای آن بر وضع تحریم هائی علیه عراق پافشاری می‌کرد.

جرالد فورد همچنین گفت نسبت به تاکید پرزیدنت بوش بر گسترش دمکراسی در سراسر جهان تردید دارد.

جرالد فورد شامگاه روز سه شنبه در ايالت کاليفرنيای آمريکا که در آنجا با همسرش بتی فورد زندگی ميکرد، به درود حيات گفت. رئيس جمهوری پيشين در سال ٢٠٠٠ سکته قلبی خفيفی داشت و در سال جاری نيز بارها در بيمارستان بستری شد و دوبار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت.

پرزيدنت بوش در بيانيه کاخ سفيد که روز گذشته صادر شد، جرالد فورد رئيس جمهوری اسبق آمريکا را بعنوان " آمريکائی بزرگ" که سالهای متمادی زندگی خود را وقف خدمت به ايالات متحده کرد، ستود.

جنازه پرزیدنت فورد پس از برگزاری مراسم خصوصی خانوادگی در کالیفرنیا در روز جمعه، برای تشییع جنازه رسمی در روز شنبه به واشنگتن منتقل خواهد شد. و روز سه شنبه پس از پایان مراسم در واشنگتن، به ایالت زادگاه پرزیدنت فورد، میشیگان، منتقل میشود تا روز چهارشنبه در آنجا به خاک سپرده شود. جنازه رییس جمهوری پیشین آمریکا در کالیفرنیا، واشنگتن و میشیگان برای ادای احترام به پرزیدنت فورد از سوی مردم مورد بازدید قرار میگیرد.

XS
SM
MD
LG