لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

جرالد فورد رئيس جمهوری اسبق آمريکا در ٩٣ سالگی در گذشت


جرالد فورد رئيس جمهوری اسبق آمريکا در ٩٣ سالگی در گذشت.

پرزيدنت فورد شامگاه روز سه شنبه در ايالت کاليفرنيای آمريکا که در آنجا با همسرش بتی فورد زندگی ميکرد، به درود حيات گفت. رئيس جمهوری پيشين در سال ٢٠٠٠ سکته قلبی خفيفی داشت و در سال جاری نيز بارها در بيمارستان بستری شد و دوبار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت.

مقامات مسئول می گويند نسبت به جسد آقای فورد درايالت کاليفرنيا، شهر واشنگتن وزادگاه او، ايالت ميشيگان، ادای احترام خواهد شد و روزچهارشنبه درايالت ميشيگان به خاک سپرده خواهد شد. برگزاری يک مراسم رسمی ترحيم و چند مراسم ديگر عمومی و خصوصی نيز برای رئيس جمهوری فقيد آمريکا در نظر گرفته شده است.

پرزيدنت فورد تنها معاون رياست جمهوری و نيز تنها رئيس جمهوری در تاريخ آمريکا است که از طريق پيروزی در انتخابات به مقام خود نرسيد. وی در سال ۱۹۷۳که "اسپيرو اگنيو" در پی اتهامات مالی از مقام خود استعفا کرد، به معاونت رياست جمهوری منصوب شد.

يک سال بعد متعاقب استعفای ريچارد نيکسون رئيس جمهوری وقت آمريکا در پی ماجرای واترگيت، جرالد فورد ٣٨ امين رئيس جمهوری آمريکا شد. پرزيدنت فورد يک ماه بعد آقای نيکسون را مورد بخشش قرار داد.

پرزيدنت فورد فقط ٨٩٥ روز بين سالهای ١٩٧٤ تا ١٩٧۶ در کاخ سفيد خدمت کرد وليکن از او بخاطر التيام بخشيدن به جراحات ملی ناشی از جنگ ويتنام و اتهامات سياسی، سپاسگزاری شده است. پرزيدنت فورد پس از بعهده گرفتن مقام رياست جمهوری گفت "هموطنان آمريکائی کابوس ملی طولانی ما به پايان رسيده است."

پرزيدنت بوش در بيانيه کاخ سفيد که امروز، چهارشنبه، صادر شد، جرالد فورد رئيس جمهوری اسبق آمريکا را بعنوان "امريکائی بزرگی" که سالهای متمادی زندگی خود را وقف خدمت به ايالات متحده کرد، ستود.

آقای بوش گفت پرزيدنت فورد کشور را التيام بخشيده و اعتماد عمومی به مقام رياست جمهوری را با "درستکاری ، تشخيص، و مهربانی آرام" خود، به کشور، بازگرداند. پرزيدنت بوش همچنين با بتی فورد همسر پرزيدنت فورد جهت ابراز مراتب تسليت شخصی، صحبت کرد.

بتی فورد از همسر خود بعنوان مردی مملو از عشق به پروردگار، خانواده و کشور خود یاد کرد. در سال ۱۹۹۹، کنگره آمریکا، مدال طلای کنگره که بالاترین مدال غیرنظامی کشور است را به جرالد فورد و همسرش بتی اعطا کرد.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، میگوید جرالد فورد آمریکا را از امواج طوفانی دریاها به آغازی روشنتر برای حقوق بشر، کاهش تسلیحات هسته ای، نقش آمریکا در جهان و بیساری زمینه های دیگر سوق داد.

نانسی ريگان همسر رونالد ريگان رئيس جمهوری فقيد آمريکا نيز در بيانيه ای مراتب همدردی خود را اعلام کرد.

دیک چینی، معاون رییس جمهوری، که خود رییس دفتر پرزیدنت فورد در اواسط دهه ١٩٧۳ بود، گفت پرزیدنت فورد کشور را در بحرانی ترین دوره قانون اساسی پس از جنگ داخلی هدایت کرد. او کشور را در مسیر توانمند کردن، بر اساس قضاوت درست و بر پایه عقل و منطق رهبری کرد. او همچنینن اعتماد عمومی به نهاد ریاست جمهوری را باز گرداند.

XS
SM
MD
LG