لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

پيشروی سربازان دولتی سومالی و اتيوپيائی بسوی موگاديشو


در سومالی، در حالی که سربازان دولتی و اتیوپیائی به سوی پایتخت پیش می روند، نیروهای اسلامگرا عقب نشینی می کنند.

سفیر سومالی در آدیس آبابا امروز گفت سربازان اتیوپیائی در فاصله ۱۰۰ کیلومتری موگادیشو قرار دارند.

یک سخنگوی اسلامگرایان گفت هر کوششی برای تصرف پایتخت به یک فاجعه برای مهاجمان منجر خواهد شد. او توضیحی نداد، اما گفت اسلامگرایان با اتیوپی در هر کجا، برای مدت های طولانی خواهند جنگید.

خروج نیروهای اسلامگرا در پی بمباران فرودگاه های بین المللی دو شهر اصلی سومالی به وسیله جت های جنگنده اتیوپی صورت می گیرد. هر دو فرودگاه از ماه ژوئن، زمانی که اسلامگرایان اتحادیه جنگ سالاران در موگادیشو را، که از حمايت آمریکا برخوردار بود تار و مار کردند، در کنترل آنها قرار داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت آمريکا نگران زد و خوردهای جاری در سومالی است. اين سخنگو افزود آمريکا در حال همکاری با ساير شريکان خود در خارج است و از تمامی طرف های سومالی می خواهد که عمليات خصومت آميز را متوقف سازند و کليه طرف ها را ترغيب می کند که به گفتگوهای صلح بازگردند. با اين حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اشاره ای به نقش اتيوپی در زد و خوردهای سومالی نکرد.

اتحاديه اروپا نيز طی اعلاميه ای ازکليه طرف های درگير در جنگ در سومالی خواست که دست از عمليات خصومت آميز بردارند. اتحاديه اروپا نسبت به زد و خوردهای ميان اتيوپی و نهضت اسلامی سومالی عميقا ابراز نگرانی کرد و خاطر نشان ساخت که اين برخوردها ممکن است سرانجام به کشته شدن غيرنظاميان و يک جنگ تمام عيار منجر گردد.

XS
SM
MD
LG