لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

اتيوپی نيروی بيشتر به منطقه جنگ اسلامگرايان و دولت موقت سومالی وارد کرد


شاهدان عينی در سومالی ميگويند اتيوپی تانک و تدارکات تقويتی نظامی بيشتری را به منطقه ای که در آنجا اسلامگرايان سومالی در جنگ با سربازان طرفدار دولت هستند، وارد کرده است.

صليب سرخ بين الملل می گويد در جريان چهار روز جنگ اين هفته در جنوب سومالی، ده ها نفر جان خود را از دست داده اند و دست کم ٢٠٠ نفرمجروح شده اند.

اسلامگرایان از جنگجویان مسلمان دعوت کرده اند به نبرد با سربازان دولتی که اتیوپی از آنها پشتیبانی می کنند، به پیوندند.

وزیر اسلامگرای دفاع سومالی روز شنبه گفت کشور او به روی جنگجویان مسلمان از سراسر جهان که آماده باشند به آنچه او آنرا "جهاد" نامید ملحق شوند، باز است.

شبه نظاميان اسلامی و دولت موقت سومالی که مورد حمايت اتيوپی قراردارد هر دو ادعا می کنند که تاکنون صدها تن از نيروهای يکديگر را از پای در آورده اند.

کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد و شورای امنیت روز جمعه در بیانیه هائی جنگ در سومالی را محکوم کردند و از دولت موقت و اسلامگرایان خواستند برای برقراری صلح به گفت و گو بنشینند.

روز جمعه کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا اهميت آوردن نيروهای صلحبان آفرُيقای شرقی به سومالی را در ديداری با وزير خارجه اوگاندا، مورد تأکيد قرار داد. تاکنون اوگاندا تنها کشوری است که موافقت کرده است که در اين نيرو شرکت کند.

ديپلمات های خارجی بار ديگر از دولت موقت و اسلامگرايان سومالی خواستند که جنگ را متوقف سازند و گفتگوهای صلح را از سر گيرند.

با اين حال سخنگوی اسلامگرايان درموگاديشو پايتخت سومالی روز جمعه اعلام کرد که نيروهای آن ها تا امروز، شنبه، حملات خود را عليه نيروهای اتيوپی افزايش خواهند داد.

درآديس آبابا، وزارت امورخارجه اتيوپی اسلامگرايان سومالی را متهم کرد که نيروهای خود را به خاک اتيوپی نفوذ داده اند.

XS
SM
MD
LG