لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

حکم اعدام صدام حسين ظرف ۳۰ روز آينده


در عراق يک دادگاه تجديد نظر مجارات مرگ عليه صدام حسين را در ارتباط با کشته شدن ۱۴۸ روستائی شيعه در سال ۱۹۸۲ تائيد کرده است.

عارف شاهين، رئيس دادگاه، امروز اعلام کرد که بر اساس قوانين عراق، حکم بايد ظرف ۳۰ روز اجرا شود.

ماه پيش، يک دادگاه عراق صدام حسين را به جرم دست داشتن در کشتن شيعيان در روستای دوجيل، در پی سوء قصد نافرجام به جان او، به مرگ با دار محکوم کرد.

دادگاه تجديد نظر همچنين احکام مرگ "برزان ابراهيم تکريتی"، برادر ناتنی صدام، و "عواد النبدر"، قاضی سابق را ابرام کرد. قضات دادگاه تجديد نظر از دادگاه بدوی درخواست کردند در حکم حبس ابد برای طه ياسين رمضان، معاون سابق رئيس جمهوری، بازنگری کنند. آنها گفتند او نيز بايد اعدام شود.

بسياری از شيعيان از حکم دادگاه استقبال کردند و جشن گرفتند، در حالی که اعضای اقليت سنی از آنچه آنرا يک حکم دارای انگيزه سياسی ناميدند، ابراز تاسف کردند.

تيم دفاعی صدام حسين و گروه های بين المللی طرفدار حقوق بشر، حکم را ناقص دانسته اند و از آن انتقاد کرده اند.

صدام حسين به اتهام نسل کشی در ارتباط با عمليات انفال در سال ۱۹۸۸ نيز محاکمه می شود. دادستان ها می گويند در آن عمليات ۱۸۰ هزار کرد کشته شدند.

مقامات امنيتی عراق ميگويند امروز، سه شنبه، در نخستين ساعات بامداد در جنوب غربی بغداد در اثر انفجار چند بمب اتوموبيلی بطور تقريباً همزمان و بمبگذاريهای ديگر، دستکم ۳۷ نفر کشته و شمار زياد ديگری مجروح شده اند.

به گفته مقامات پزشکی ، يک اتومبيل در نزديکی مسجدی در يک محله ُسنی نشين پايتخت عراق منفجر شد، و دست کم ۱۵ تن را کشت. پيشتر، در انفجار همزمان سه خود رو بمب گذاری شده در غرب بغداد، حد اقل ۱۶ تن از پای در آمدند. حملات ديگر، در بخش های مرکزی و شرقی شهر صورت گرفت.

در خبری ديگر پليس عراق از کشف اجساد ٤٠ نفر قربانيان خشونت های فرقه ای، خبر ميدهد. پليس ميگويد اين اجساد روز دوشنبه در داخل بغداد و حومه شهر کشف شده اند و همه آنان به ضرب گلوله کشته شده اند و آثار شکنجه بر روی بدنشان ديأه ميشود.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد شش سرباز آمريکائی در حملات اخير در عراق، کشته شده اند.با مرگ آنها شمار سربازان امريکائی که از آغاز جنگ در عراق کشته اند، به دو هزار و نهصد و هفتاد و هشت تن بالغ شد.

يک بيانيه ارتش ميگويد سه سرباز امروز، سه شنبه، وقتی اتوموبيل آنها مورد اصابت يک بمب کنار جاده در جنوب غربی بغداد واقع ميشود، کشته شدند و سرباز ديگری هم زخمی شد. مقامات نظامی امروز گفتند سه سرباز ديگر هم در طی عمليات روز دوشنبه، کشته شدند.

ارتش ميگويد نيروهای ائتلاف يک "مظنون به رهبری هسته قتل و آدم ربائی" را در نزديکی بغداد، دستگير کرده اند.

در تحولی ديگر مقامات کاخ سفيد ميگويند پيش از آنکه خصلت فعاليت های چند ايرانی بازداشتی در بغداد را مشخص کنند، منتظر اتمام رسيدگی به اقدامات آنان خواهند ماند.

يک سخنگو گفت که اين بازداشت ها ميتواند مؤيد ادعاهای آمريکا درباره دخالتهای ايران در عراق باشد.

وی گفت دو تن از بازداشت شدگان که مصونيت ديپلماتيک داشتند، به مقامات عراقی تحويل داده شده اند، و مقامات آمريکائی به همراه دولت عراق مشغول رسيدگی به وضعيت بقيه بازداشتی ها هستند.

مقامات عراقی گفتند جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق دو ايرانی را به پايتخت دعوت کرده است و از اينکه نيروهای آمريکائی آنها را بازداشت کردند، خرسند نيست.

آمريکا مأمورين ايرانی را متهم ميکند که از طريق مسلح کردن و آموزش شبه نظاميان شيعی به خشونت فرقه ای در عراق، دامن ميزند. تهران ميگويد که فقط ارتباطات سياسی و مذهبی با شيعيان عراق دارد.

XS
SM
MD
LG