لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

دادستانی مدارک جديدی را در دادگاه صدام حسين به اتهام نسل کشی ارائه داد


با ارائه مدارکی ازسوی دادستانان دادگاه بغداد که صدام حسين رهبر پيشين عراق را به حملات شيميائی عليه کردهای عراق مرتبط می سازد، محاکمه صدام حسين به اتهام نسل کشی وارد مرحله جديدی گرديد.

دادستانان دادگاه امروز، دوشنبه، اظهار داشتند اين مدارک نشان می دهد که صدام حسين و رژيم وی در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ و در جريان جنگ ايران و عراق دستور حملات شيميائی را عليه کردها صادر کرده اند.

دادستانی، يادداشتی از صدام حسين را خطاب به دستگاه اطلاعاتی ارتش عراق به دادگاه ارائه داد که وی طی آن دستور داده بود در جريان جنگ از "مهمات ويژه ای" استفاده شود. به گفته دادستانی، منظور از اين عبارت، استفاده از سلاح های شيميائی بوده است.

بازماندگان کرد در جلسات قبلی دادگاه تشريح کردند که چگونه جوامع کرد بر اثر گازهای سمی به کلی محو و نابود گرديدند. دادستانان می‌گويند در جريان عمليات نظامی موسوم به عمليات انفال، عده‌ای حدود ۱۸۰ هزار کرد جان خود را از دست دادند.

صدام حسين و شش تن ديگر از اعضای رژيم وی که هم اکنون تحت محاکمه قرار دارند، اين عمليات را موکدا عملياتی مشروع و ضد شورشی توصيف می‌کنند و می‌گويند عليه شبه نظاميان کرد که به گفته آن ها در جريان جنگ از ايران حمايت می‌کردند، به مورد اجرا گذارده شد.

صدام حسين و پسرعموی او علی حسن المجيد که به "علی شيميائی" نيز شهرت دارد، به نسل کشی متهم هستند. اين دو تن اگر مجرم شناخته شوند، با مجازات اعدام مواجه خواهند بود.

دادگاه بغداد ماه گذشته صدام حسين را به خاطر نقش خود در کشتار ۱۴۸ تن ازشيعيان روستای دوجيل به انتقام سوء قصد به جان صدام در سال ۱۹۸۲ ، به اعدام محکوم ساخت. وکلای مدافع صدام حسين اين حکم را مورد پژوهش قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG