لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

احضار سفير سوئيس در تهران به وزارت امور خارجه


مقامات آمريکا می‌گويند نيروهای آمريکا دربغداد هفته گذشته چند ايرانی را که مظنون به انجام حملاتی عليه نيروهای عراق بودند، بازداشت کردند.

مقامات عراق می گويند جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق دو نفر از اين ايرانيان را شخصا به بغداد دعوت کرده بود و به همين جهت، از اين که نيروهای آمريکا آن ها را بازداشت کرده اند ابراز تاسف کرده است.

به گفته مقامات آمريکا، دو ديپلمات ايرانی که به وسيله نيروهای آمريکا بازداشت شده بودند، متعاقبا به مقامات عراق تحويل داده شدند و آزاد گرديدند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت دو ديپلمات ايرانی به علت برخورداری از مصونيت ديپلماتيک آزاد شدند.

در همين حال روزنامه نيويورک تايمز گزارش داد که دست کم چهار ايرانی همچنان در بازداشت آمريکا قرار دارند و آمريکا ادعا می کند که از مقامات بلند پايه نظامی ايران هستند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا حاضرنشد در باره حملاتی که گفته می شود ايرانيان قصد داشته اند به آن دست بزنند، توضيحاتی بدهد. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، ايرانيانی که در بازداشت آمريکا قرار دارند، تحت بازجوئی هستند. سخنگو حاضر نشد در باره تعداد ايرانيانی که هم اکنون در بازداشت آمريکا قرار دارند، توضيح دهد.

گزارش های رسيده از ايران حکايت از آن دارد که وزارت امور خارجه ايران سفير سوئيس در تهران را برای بحث و مذاکره احضار کرده است. سفارت سويس در تهران حفاظت منافع آمريکا را در ايران برعهده دارد.

نيويورک تايمز در گزارش خود می افزايد چند نفر از اين ايرانيان در مجتمع محل اقامت عبدالعزيز الحکيم، رهبر بزرگترين فراکسيون اهل تشيع در پارلمان عراق، بازداشت شدند. آقای حکيم اخيرا در ماه دسامبر جاری در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش ديدار کرد.

واشنگتن عوامل ايران را متهم ساخته است که با مسلح ساختن و آموزش شبه نظاميان شيعه، خشونت های فرقه ای را در عراق دامن می زند. اما تهران می گويد فقط دارای ارتباطات سياسی و مذهبی با شيعيان عراق است.

XS
SM
MD
LG