لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

کاندوليزا رايس: سه ابتکار تازه آمريکا در پشتيبانی از حقوق بشر و دولت های دموکراتيک


متن کامل گزارش به انگليسی

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا سه ابتکار تازه ایالات متحده آمریکا را که در جهت تقویت موازین حقوق بشر و پشتیبانی از نظام مردمسالاری در سراسر جهان صورت خواهد گرفت پیشنهاد کرد.

نخستین اقدام تهیه فهرستی از ده اصل برای سازمانهای غیر دولتی (NGOs) است که بنظر وی به آمریکا کمک میکند تا رفتار کشورهای خارجی نسبت به سازمانهای غیر دولتی را ارزیابی کند.

اقدام دوم اینکه هر سال به یک سازمان غیر دولتی یا به یک فعال حقوق بشر "جایزه مدافع آزادی" اعطا خواهد شد.

اقدام سوم ایجاد صندوق مدافعان حقوق بشر خواهد بود که تحت نظر وزارت امور خارجه آمریکا اداره خواهد شد. بودجه اولیه این صندوق یک میلیون دلار خواهد بود و هدف از آن رساندن کمک فوری و اضطراری به سازمانهای غیر دولتی یا فعالان حقوق بشر است.

خانم رایس ضمن ستایش از کارهای سازمانهای غیر دولتی گفت: "سازمانهای غیر دولتی و فعالان حقوق بشر غالباً در کشورهای جهان با سوء رفتار مواجه میشوند. آنها تلاش میکنند از حقوق اقلیتها و کارگران و زنان دفاع و حمایت و از قاچاق انسانها جلوگیری کنند. آنها برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، و نیز برقراری نظام مردمسالاری مسؤل و قانونمند مبارزه میکنند."

خانم رایس اضافه کرد که اقدامات پیشنهادی بازتاب تعهد پرزیدنت بوش در سیاست خارجی است که در آزادی انسانها ریشه دارد. وی گفت یکی از اصول اساسی حراست از آزادی دفاع از سازمانهای غیر دولتی است.

پیشنهاد خانم رایس به مناسبت آغاز هفته بین‌المللی حقوق بشر و پنجاه و هشتمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام شد.

XS
SM
MD
LG