لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

شيلی اعلام کرد برای پينوشه تشییع جنازه رسمی برگزار نمی شود


دولت شيلی اخبار مربوط به اجرای برنامه تشييع جنازه رسمی برای ژنرال آگوستو پينوشه، ديکتاتور سابق را تکذيب کرد ولی اعلام کرد که پينوشه در پی يک تشييع جنازه نظامی روز سه شنبه در «سانتی ياگو» به خاک سپرده خواهد شد.

جسد پينوشه که ديروز يکشنبه در اثر عوارض قلبی در سن ۹۱ سالگی درگذشت، برای تشييع جنازه به نمازخانه يک مدرسه نظامی منتقل شد. روز تدفين پينوشه پايگاه نظامی در شيلی پرچم‌های خود را به حال نيمه افراشته در خواهند آورد.

خانم ميشل باشله، رئيس جمهوری شيلی، که به چپ ميانه متمايل است، گفت وجدانش اجازه نمی دهد که در مراسم تشييع جنازه رسمی برای پينوشه شرکت کند. پدر خانم باشله بعد از به قدرت رسيدن پينوشه در کودتای نظامي، دستگير و شکنجه شد و در زندان درگذشت.

مخالفان پينوشه در پی مرگ او روز يکشنبه در خيابان‌های سانتی ياگو جشن گرفتند، اما وقتی پليس راهپيمائی پنج هزار نفر فعال سياسی ضد پينوشه را مسدود ساخت، کار به زدوخورد و خشونت کشيد.

پليس تلاش کرد راهپيمايان ضد پينوشه را با استفاده از گاز اشک آور و آب فشار قوی متفرق کند. برخی از آنها با پرتاب سنگ و بطری به سوی ماموران پليس، واکنش نشان دادند. مقاما پليس گفتند دست کم شش تن در جريان اين تظاهرات زخمی شدند و چندين تظاهرکننده بازداشت شدند.

از سوی ديگر، صدها تن از هواداران ژنرال پينوشه در اطراف بيمارستان نظامی که وی در آن بستری بود و درگذشت اجتماع کردند. هواداران پينوشه او را مبتکر نجات شيلی از چنگال کمونيسم مي‌دانند.

XS
SM
MD
LG