لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

اعتراض دانشجويان امير کبير به حضور احمدی نژاد در دانشگاه، از ديد عليرضا نوری زاده


ظرف دو سه روز گذشته دانشجويان دانشگاه امير کبير در اعتراض به سياستهای دولت احمدی نژاد در رابطه با دانشگاه ها، منجمله انتصاب روسای دانشگاه ها بدون در نظر گرفتن نظر استادان و دانشجويان و ايجاد جو امنيتی در صحن دانشگاه، دست به تظاهرات وسيعی زدند.

اعتراضات و ناآرامی های دانشگاه امير کبير در متن ناآرامی های دانشگاه های کشور، که از ۱۶ آذرماه شروع شده بود، بطور کلی سياست سرکوب و کننترل شديد دانشگاه ها را هدف قرار گرفته است.

محمود احمدی نژاد، که درميان تدابير شديد امنيتی (و با حضور خيل عظيمی از نيروهای بسيج که از مناطق مختلف تهران از جمله از دانشجويان دانشگاه امام حسين و امام صادق آورده شده بودند) در دانشگاه اميركبير حاضر شده بود، با شعار‌های تند دانشجويان از قبيل «محمود احمدی‌نژاد، عامل تبعيض و فساد»، «مرگ بر ديكتاتور»، «نظامی حيا كن دانشگاه را رها كن»، و «دروغگو برو بيرون» مواجه شد. بنا به گزارش خبرگزاری ها وی از اين شعارها جا خالی نکرد و در مقابل دانشجويان را به مزدوری بيگانه متهم کرد.

دکتر عليرضا نوری زاده، تحليل گر مسايل سياسی مقيم لندن، در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا ناآرامی های روز ۱۹ آذر را مورد بررسی قرار داد و طی آن گفت که عليرغم اينکه دولت ۱۵۰۰ دانشجوی بسيجی را برای سرکوب دانشجويان ناراضی فرستاده بود، با اين وجود دانشجويان استقامت ورزيده و صدای حق طلبانه خود را به گوش رئيس جمهوری اسلامی رسانيدند. آنها يکبار ديگر، آنگونه که سنت جنبش دانشجويی است، به ديکتاتور زمانه گوشزد کردند که دانشگاه جای او نيست.

XS
SM
MD
LG