لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۲

در پيش نويس جديد قطعنامه شورای امنيت، سه کشور اروپائي تحريم های محدودتری عليه حکومت ايران توصيه کردند


قدرت های اروپائی پيش نويس قطعنامه جديدی را در ارتباط با برنامه اتمی تهران به شورای امنيت ارائه داده اند که تحريم های تنبيهی محدود تری را عليه ايران توصيه ميکند. با اينحال به گزارش خبرگزاريها اين پيش نويس کماکان منع داد و ستد با ايران در مورد اقلامی را توصيه ميکند که می تواند به برنامه اتمی و موشکی تهران کمک کند.

در پيش نويس جديد تمامی مواردی که قبلا در ارتباط با نيروگاه اتمی بوشهر به آنها اشاره شده بود حذف شده است. نيروگاه بوشهر با کمک روسيه ساخته ميشود.

پيش نويس جديد را بريتانيا، فرانسه و آلمان جمعه شب به اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه دادند. روسيه و چين با وضع تحريم های شديد عليه ايران موافق نبوده اند.

در همين حال کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد در صورتی با ايران مذاکره خواهد کرد که تهران غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و در باره برنامه اتمی خود به سر ميز مذاکرات بازگردد. خانم رايس به توصيه های هفته گذشته گروه فراحزبی مطالعاتی عراق در مورد تماس با ايران و سوريه بمنظور کمک به ايجاد ثبات در عراق پاسخ ميداد.

پيش نويس جديد در واکنش به بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم تدوين شده است.

آمريکا و متحداننش معتقدند هدف فعاليت های اتمی تهران توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG