لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

در دیدار بر سر سیاست عراق، پرزیدنت بوش به دمکرات های کنگره وعده همکاری داد


در پیامد انتشار گزارش هیات فراحزبی تحقیق در باره عراق، جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا امروز پنجشنبه با اعضای برجسته حزب دمکرات در کنگره آمریکا دیدار کرد و وعده داد که با آنها همکاری خواهد کرد.

ننسی پولوسی ، رهبر دمکرات های کنگره که ماه آينده رياست مجلس نمايندگان آمريکا را برعهده مي گيرد گفت در ملاقات امروز در باره پيشنهادهای اخير تبادل نظر شد.

خانم پولوسی بر ضرورت ديپلماسی در منطقه تاکيد گذاشت و گفت تصميم در باره عراق بايد ظرف چند روز و چند هفته آينده گرفته شود، نه چند ماه بعد.

پرزيدنت بوش ديروز گفته بود اوضاع در عراق بد است و لازم است راه و روشی جديد در پيش گرفته شود.

پرزيدنت بوش پس از مذاکراتی که در کاخ سفيد با تونی بلر نخست وزير بريتانيا داشت گفت تصميم خود را در باره عراق پس از بررسی گزارشهائی اتخاذ خواهد کرد که علاوه بر گزارش گروه فراحزبی موسوم به مطالعات عراق، جداگانه، توسط وزارتخانه های دفاع و امورخارجه، و شورای امنيت ملی آمريکا ارائه خواهد شد.

گروه فراحزبی مطالعات عراق، گزارش خود را روز چهارشنبه به پرزيدنت بوش ارائه داد. پرزيدنت بوش گفته است گزارش اين گروه را بطور جدی مورد توجه قرار ميدهد اما حاضر نشده است بگويد تمامی توصيه های آن را می پذيرد.

يکی از هفتاد و نه توصيه گروه مطالعاتی عراق انجام مذاکرات مستقيم با ايران و سوريه، دو همسايه عراق است. پرزيدنت بوش گفت برای اين منظور تهران و دمشق نخست بايد پول رسانی به تروريست ها را متوقف کنند و قول بدهند که از دولت عراق و اقتصاد آن کشور حمايت خواهند کرد. پرزيدنت بوش پيشتر مذاکره با ايران و سوريه را رد کرده بود.

پرزيدنت بوش همچنين گفت که تونی بلر نخست وزير بريتانيا بزودی راهی خاورميانه ميشود تا با مقامات اسرائيلی و فلسطينی صحبت کند.

در همين حال وزارت امورخارجه آمريکا اعلام کرده است که کاندوليزا رايس وزير امورخارجه در نظر دارد اوايل سال نو ميلادی به خاورميانه بازگردد. يک سخنگوی اين وزارتخانه گفت مهم است که خانم رايس در منطقه حضوری فعال داشته باشد. گروه مطالعاتی عراق توصيه کرده است برای ايجاد ثبات در عراق تلاش ها و ابتکارات ديپلماتيک در سطحی گسترده تر و منطقه ای انجام گيرد، و چاره چوئی برای حل و فصل منازعه اعراب و اسرائيل نيز بخشی از اين اقدامات باشد.

گروه مطالعاتی عراق همچنين توصيه کرده است ارتش آمريکا ماموريت اصلی خود را در عراق از عمليات رزمی به عمليات تدارکاتی و تعليماتی تغيير دهد و بخش عمده ای از نيروهای رزمی خود را تا اوايل سال ۲۰۰۸ از عراق خارج کند.

XS
SM
MD
LG