لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

بوش و بلر در باره گزارش گروه مطالعاتی عراق به تبادل نظر پرداختند


پرزيدنت بوش پيش از ظهر امروز در کاخ سفيد با تونی بلر نخست وزير بريتانيا ملاقات کرد و در باره وضع عراق، و نيز گزارش گروه مطالعاتی و توصيه های آن با او به تبادل نظر پرداخت.

دو رهبر سپس در کنفرانس خبری مشترکی حضور يافتند. آقای بوش گفت توصيه‌های گروه ارزش آنرا دارد که به طور جدی مطالعه شود. نخست وزير بريتانيا اظهار داشت: گزارش، راه را برای پيشرفت در عراق باز مي‌کند.

در مورد خشونت‌های جاری در عراق، رئيس جمهوری آمريکا آن را ناراحت کننده، و اوضاع را در آن کشور، بد توصيف کرد و افزود: ستيزه‌جويان و عناصر افراطی خارج از مرزهای عراق به ادامه خشونت کمک مي‌کنند.

گروه مطالعاتی عراق تماس با سوريه و ايران، همسايگان عراق را توصيه کرده است. اما پرزيدنت بوش گفت تهران اگر خواستار مذاکره با آمريکا است بايد ابتدا به گونه‌ای قابل تصديق غني‌سازی اورانيوم را متوقف کند. پرزيدنت بوش گفت پيش از آنکه تصميمی بگيرد، توصيه‌های وزارت دفاع و وزارت امورخارجه آمريکا را نيز مورد بررسی قرار مي‌دهد.

آقای بوش همچنين اعلام کرد تونی بلر بزودی به خاورميانه خواهد رفت و با مقامات اسرائيل و فلسطينی ملاقات خواهد کرد.

تونی بلر حامی سرسخت رئيس جمهوری آمريکا در جنگ در عراق بوده است. با اين حال او روز چهارشنبه گفت با نظر رابرت گيتز وزير جديد دفاع آمريکا که ايالات متحده در جنگ در عراق برنده نمی شود، موافق است.

در اين ميان، روسای مشترک گروه مطالعاتی عراق از پرزيدنت بوش خواسته‌اند تمام توصيه‌های آنها را در مورد تغيير سياست آمريکا در عراق اجرا کند. لی هاميلتون روز پنجشنبه به قانونگزاران آمريکا گفت، توصيه‌ها برای آن که کار شوند، بايد در کليت خود به اجرا درآيند.

جيمز بيکر، وزير سابق امور خارجه آمريکا و سرپرست ديگر گروه، نيز از هر دو حزب سياسی و مردم آمريکا خواست برای پشتيبانی از پيشنهادها و توصيه‌های گروه متحد شوند.

XS
SM
MD
LG