لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

بوش: دولت های ايران و سوريه بی ثباتی در لبنان را تشويق می کنند


بوش: دولت های ايران و سوريه بی ثباتی در لبنان را تشويق می کنند
بوش: دولت های ايران و سوريه بی ثباتی در لبنان را تشويق می کنند

طرفداران گروه تروریستی حزب‌الله می خواهند دولت لبنان، به رهبری فواد سینیورا نخست وزیر استعفا دهد.

تظاهرات، که حسن نصرالله رهبر حزب‌الله سازمان داده و هماهنگ ساخته بود، زمانی کوتاه پس از ترور پیر جُمیل، یک رهبر مسیحی و عضو کابینه سینیورا آغاز شد. او که به صراحت از مداخله سوریه در امور لبنان انتقاد می‌کرد، در ماه نوامبر در داخل اتومبیل خود در ناحیه ای در حومه بیروت کشته شد.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش می‌گوید دولت‌های ایران و سوریه بی ثباتی در لبنان را تشویق می‌کنند:
****وقتی می‌بینید یک دمکراسی جوان در خاورمیانه ظهور می‌کند، تندروها درصدد بر می‌آیند از سربلند کردن آن جلوگیری کنند و آنرا شکست دهند. این دلیل خشونتی است که در لبنان شاهد هستید. در آنجا یک دمکراسی جوان به رهبری فواد سینیورا وجود دارد، و به نظر من نیروهای افراطی با تشویق سوریه و ایران آن دولت را تضعیف می‌کنند. چرا؟ زیرا دمکراسی برای کسانی که نقطه نظرهای افراطی دارند، شکستی عمده خواهد بود.

اندکی پیش از آن که حامیان حزب الله اعتراضات خود را در لبنان آغاز کنند، کابینه آقای سینیورا تشکیل یک دادگاه بین‌المللی را برای تحقیق در باره قتل رفیق حریری نخست وزیر سابق و یک رهبر دیگر مخالف سوریه در سال ۲۰۰۵ تصویب کرد. مقامات دولت سوریه به مرگ او ارتباط داده شده‌اند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید تصمیم به تصویب تشکیل دادگاه دلیل دیگری است که چرا حزب‌الله و حامیان آن سعی دارند دولت سینیورا را سرنگون کنند:
****نگرانی ما در این وضعیت خاص این است که طرف‌هائی در خارج می‌خواهند بر روند سیاسی داخلی لبنان اثر بگذارند. در این مورد، آنها نمی‌خواهند دادگاهی که قاتلان حریری نخست وزیر سابق را به محاکمه بکشد تشکیل شود.

آقای مک کورمک می‌گوید آن طرف‌های خارجی، دولت‌های ایران و سوریه را شامل می‌شوند. او می‌گوید آمریکا به حمایت از دولت برگزیده مردم لبنان و فواد سینیورا نخست وزیر ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG