لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

گروه فراحزبی تحقيق، تغيير اساسی در سياست آمريکا در عراق را به دولت توصيه می کند


رسانه‌های آمريکا گزارش دادند که گروه تحقيق عراق که به رياست دو مقام برجسته سابق از دو حزب دمکرات و جمهوريخواه تشکيل شده است، در گزارش خود که امروز چهارشنبه در اختيار کاخ سفيد و مطبوعات قرار گرفت، تغييرات اساسی و عمده در سياست آمريکا در عراق را توصيه کرده است.

امروز، کميسيون فراحزبی تحقيق در باره سياست آمريکا در عراق گزارش کار خود را در کاخ سفيد به رئيس جمهوری جرج بوش تقديم کرد.

جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا صبح چهارشنبه در کاخ سفيد با ده تن از اعضای کميسيون ديدار کرد.

سرانجام ، نتايج يافته‌ها و پيشنهادهای کميسيون به رياست مشترک جيمز بيکر، جمهوريخواه، وزير امور خارجه پيشين، و، لی هميلتون، نماينده پيشين مجلس نمايندگان آمريکا، از حزب دمکرات، منتشر می شود.

تاکنون، بسياری از توصيه‌های کميسيون توسط رسانه های آمريکا ، پيش از پخش رسمی ، انتشار يافته است.

به گزارش منابع خبري، کميسيون خواهان يک تغيير عمده و اساسی در مأموريت آمريکا در عراق است و توصيه مي‌کند که آمريکا به جای جنگ، نقش حمايتی برای خود برگزيند.

گروه تحقيق عراق، سال 2008 را برای خروج کامل نيروهای آمريکا از عراق در نظر گرفته است.

بر اساس گزارش سی ان ان، کميسيون همچنين خواهان يک طرح گسترده‌تر منطقه‌ای برای برقراری ثبات در عراق است. اين طرح برقراری صلح کامل بين اسرائيل و فلسطيني‌ها را نيز در بر مي‌گيرد.

آقای بيکر صبح روز سه شنبه، رئيس جمهوری آمريکا را در جريان جزئيات گزارش گروه قرار داد، اما نسخه‌ای از آن را يک روز قبل از انتشار در اختيار او قرار نداد.

آقای بوش هفته گذشته گفته بود که نيروهای آمريکا تا پايان ماموريت خود در عراق خواهد ماند. وزارت دفاع آمريکا سرگرم تحقيق جداگانه‌ای در باره سياست آمريکا در عراق است.

از سوی ديگر، نمايندگان دمکرات در کنگره آمريکا، روز سه‌شنبه در جلسه‌ای به بحث در باره عراق پرداختند. خانم ننسی پولوسی، رهبر فراکسيون اکثريت دمکرات که از ژانويه رياست مجلس نمايندگان را برعهده خواهد گرفت، تاکيد ورزيد که که دمکرات‌ها از سربازان آمريکا در عراق تا وقتی سربازان در عراق باشند، حمايت مي‌کنند.

قبلا، برخی از دمکرات‌ها خواهان قطع بودجه عمليات نظامی آمريکا در عراق شده بودند.

XS
SM
MD
LG