لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۷

مقامات امنيتی جمهوری آذربايجان ايستگاه راديو و تلويزيونی مستقل ANS را بستند


مقامات امنيتی جمهوری آذربايجان ايستگاه راديو و تلويزيونی مستقل ANS را بستند

به دستور مقامات امنیتی در جمهوری آذربایجان، پخش برنامه‌های A.N.S، نخستین و بزرگترین ایستگاه رادیوئی و تلویزیونی مستقل کشور متوقف شده است. این ایستگاه افزون بر برنامه‌های محلی، خبرهای سراسری و بین‌المللی، و برنامه‌های ورزشی، سرگرم‌کننده و کودکان، برنامه‌های تولید شده در صدای آمریکا، رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی، و بی‌بی‌سی را نیز پخش می کرد.

دولت الهام علی‌اوف رئیس جمهوری آذربایجان همچنین محدودیت‌هائی بر مطبوعات مستقل وضع کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی می‌گوید: دولت آذربایجان با صدور دستور متوقف شدن پخش برنامه‌های رادیوئی و تلویزیونی A.N.S و با اخراج روزنامه مستقل "آزاد لیک" و خبرگزاری توران از ساختمانی که آنها مشترکأ در آن فعالیت داشتند، به گونه‌ای جدی مانع از آن است که روزنامه‌نگاران مستقل بتوانند در آذربایجان کار کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در جدیدترین گزارشی که در باره وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر کرده است می‌گوید در حالی که قوانین آذربایجان بر آزادی مطبوعات تاکید دارد و مشخصأ سانسور روزنامه‌ها را ممنوع می‌کند، دولت اغلب در عمل به این حقوق احترام نمی‌گذارد.

وزارت امور خارجه گفت دولت، به ویژه از طریق شکایت و اعلام جرم و وارد آوردن تهمت و افترا و وضع جریمه‌های بالا از سوی دادگاه، که از فعالیت‌های رسانه‌ها جلوگیری می‌کند، آنها را می ترساند و آزار می‌دهد.

گروه بین المللی بحران – یک گروه مستقل ناظر در بروکسل پایتخت بلژیک – می‌گوید بستن رادیو و تلویزیون A.N.S از انجام بحث‌های عمومی و تقسیم اطلاعات که از نظر موافقت جامعه آذربایجان با هر راهی برای حل مناقشه قره‌باغ علیا اساسی است، جلوگیری خواهد کرد.

آمریکا از دولت آذربایجان می‌خواهد به تعهد خود به دمکراسی و آزادی مطبوعات احترام بگذارد و به آن پای بند بماند.

XS
SM
MD
LG