لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

مشاور امنيت ملی کاخ سفيد: پرزيدنت بوش در حال بررسی تغييرات احتمالی در استراتژی جنگ عراق است


استفن هَدلی، مشاور امنيت ملی کاخ سفيد واشنگتن می گويد، پرزيدنت بوش در حال بررسی پاره ای از تغييرات احتمالی در استراتژی جنگ عراق است. اين تغييرات توسط دونالد رامسفلد، وزير دفاع مستعفی آمريکا پيشنهاد شده است.

استفن هدلی، روز گذشته گفت، پرزيدنت بوش با نظر رامسفلد در مورد عدم حصول پيشرفت کافی در اوضاع عراق و ضرورت ايجاد برخی تغييرات در استراتژی آمريکا موافق است.

رامسفلد ماه ميلادی گذشته، دو روز پيش از اعلام استعفای خود، در يادداشتی محرمانه به کاخ سفيد، بدون ابراز نظر شخصی، امکان ايجاد پاره ای تغييرات را در استراتژی آمريکا مطرح ساخته بود. در اين يادداشت، دونالد رامسفلد خواستار ايجاد تعديل اساسی در استراتژی آمريکا است.

کاهش تعداد سربازان آمريکايی مستقر در عراق، کاهش تعداد پايگاههای نظامی، يا توقف امر بازسازی در بخشهای ناآرام عراق، از جمله گزينه هايی هستند که رامسفلد در يادداشت خود مطرح ساخته است. قرار است گروه مطالعات جنگ عراق که به دستور پرزيدنت بوش، از اعضای دو حزب دموکراتيک و جمهوريخواه آمريکا تشکيل شده است، روز چهارشنبه اين هفته توصيه های خود را در مورد استراتژی آمريکا در جنگ عراق انتشار دهد.

پرزيدنت بوش امروز، دوشنبه با عبدالعزيز الحکيم، رئيس شورای عالی انقلاب اسلامی در عراق ديدار خواهد کرد.

از سوی ديگر ارتش آمريکا اعلام کرد، از روز شنبه تا کنون ۷ سرباز آمريکايی در عراق جان خود را از دست داده اند.

ارتش آمريکا می گويد، يکی از اين سربازان روز گذشته در بغداد کشته شد. يک نفر ديگر از آنها در اثر جراحت ناشی از انفجار يک بمب کنار جاده در شمال بغداد در گذشت و چهار سرباز ديگر و يک تفنگدار دريايی آمريکا در استان الانبار از پای درآمدند.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با تلويزيون بی بی سی، خشونتهای جاری در عراق را به مراتب شديدتر از يک جنگ داخلی قلمداد کرده است.

در همين حال، مقامات عراقی می گويند، وکلای مدافع صدام حسين، رهبر پيشين عراق، در اعتراض به حکم مرگ وی، به اتهام اعدام ۱۴۸ نفر در شهر شيعه نشين دُجَيل در سالهای دهه۱۹۸۰ تقاضای تشکيل دادگاه فرجام و تجديد نظر کرده اند.

XS
SM
MD
LG