لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

شورشيان در عراق غير نظاميان را سپر بلا ميکنند


ارتش آمریکا در عراق میگوید نیروهای ائتلاف شش شورشی و سه غیر نظامی را در حمله ای به خانه های امن شورشیان در استان انبار کشتند. بر اساس بیانیه ارتش، نیروهای زمینی ائتلاف ، اواخر وقت شنبه، برای نابود کردن مخفیگاههای شورشیان در شهر کارماه فرا خوانده شدند. نیروهای ائتلاف دقیقا ساختمان مخفیگاه شورشیان را، برای اجتناب از آسیب رساندن به ساکنان منطقه اطراف ساختمان، در یک حمله هوایی هدف قرار دادند. ارتش آمریکا میگوید سربازان اجساد شش شورشی را در زیر آوار ساختمان ویران شده یافتند. یک زن و دو کودک نیز در زير آوار پیدا شدند. ارتش، شورشیان را متهم میکند که با انجام عملیات در میان غیر نظامیان، جان این غیر نظامیان را به خطر می اندازند.

ارتش همچنین از مرگ یک سرباز آمریکایی در اثر انفجار بمبی درکنار جاده در روز شنبه خبر میدهد.

در همین حال ، مقامات عراقی میگویند یک بمب گذار انتحاری با انفجار اتومبیلی، روز یکشنبه، در حمله ای با هدف قرار دادن یک افسر ارشد، سه پلیس را کشت.

از سوی دیگر ، دونالد رامسفلد، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، دو روز پیش از استعفا، دریادداشتی به کاخ سفید، از تغییرات عمده در استراتژی امریکا در عراق سخن گفته است. پنتاگون صحّت این یادداشت را که از سوی منابع خبری آمریکا، روز شنبه منتشر شد، تأیید کرد. آقای رامسفلد ميگويد کاملا مشخص بود آنچه نیروهای آمریکایی در عراق انجام ميدهند از سرعت کافی برخوردار نیست ویا بخوبی مؤثر نبوده است. او فهرستی از تغییرات احتمالی، از جمله کاهش تعداد نیروها و پایگاههای آمریکایی در عراق را ارائه داده است.

این یادداشت از سوی آقای رامسفلد یک روز پیش از انتخابات میان دوره ای آمریکا که منجر به پیروزی دمکراتها بر جمهوریخواهان شد، به کلخ سفید داده شده بود. آقای رامسفلد در مقام خود باقی خواهد ماند تا اینکه سنای آمریکا جانشین پیشنهادی او، رابرت گیتز ، را تأیید کند.

XS
SM
MD
LG