لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

تظاهر کنندگان بيروت در اطراف نخست وزيری  چادر زدند


امروز شنبه حاميان اپوزيسيون به رهبری حزب الله لبنان در دومين روز تظاهرات برای استعفای دولت مورد پشتيبانی آمريکا، در شهر بيروت چادر زده اند.

تظاهر کنندگان چادر هايشان را در خيابانهای منتهی به ساختمان نخست وزيری که به شدت توسط مأموران امنيتی محافظت ميشوند، برپا کردند. "فؤاد سنيوره" نخست وزير لبنان در داخل ساختمان نخست وزيری بود. اعتصاب کنندگان می گفتند تا زمانی که آقای سنيوره استعفا نداده است، محل را ترک نخواهند کرد.

روز جمعه در تظاهرات عظيمی که به رهبری حزب الله عليه دولت لبنان برگزارشد، صدها هزار نفر از مردم در مرکز شهر بيروت دست به راه پيمائی زدند. تظاهرکنندگان به نشانه وحدت، پرچم های لبنان را دردست داشتند. اما درعين حال کلاه بيسبال زرد رنگ حزب الله را نيز برسرداشتند. مردم شعارهائی در تقبيح آقای سنيوره و دولت او ميدادند.

هزاران تن ازتظاهرکنندگان نيز با يک اعتصاب نشسته نامحدود دفاتر دولتی را مسدود کردند ولی منابع لبنانی گفتند که در پی کوششهای ديپلماتيک، محاصره تقليل پيدا کرد.

حزب الله يک گروه ستيزه جوی شيعی است که خواستار دولت وحدت ملی تازه ای در لبنان است.

فؤاد سنيوره عهد کرده است که در برابر کوشش های مربوط به برکناری خود مقاومت کند. آقای سنيوره می گويد هيچ راهی برای برکناری دولت جز ازطريق پارلمان وجود ندارد.

در واشنگتن، تام کيسی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت ايالات متحده بسيار نگران آن است که حزب الله ومتحدان آن با حمايت ايران وسوريه کوشش می کنند اوضاع لبنان را بی ثبات سازند. سخنگو گفت آمريکا متعهد به پشتيبانی از دولت دموکراتيک لبنان است.

از ۲۱ ماه نوامبر که سياستمدار ضد سوری و وزير صنايع لبنان، آقای پی‌ير جميل مورد سوءقصد قرار گرفت و کشته شد، شدت تنش‌ها در بيروت افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG