لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

در آستانه تظاهرات حزب الله، سربازان حفظ امنيت در خيابان های بيروت را برعهده گرفتند


صبح جمعه، نيروی پليس لبنان و سربازان ارتش به گشت در خيابان‌ها پرداختند در حاليکه تانک‌ها و زره‌پوش‌های ارتش در مناطق مرکزی پايتخت موضع گرفتند.

شيخ حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه از هواداران خود خواست در شمار کثير به خيابان‌ها بريزند و دست به تظاهراتی بزنند که هدف از آن ساقط کردن دولت هوادار غرب فواد سينيورا، نخست وزير لبنان است.

حزب‌الله در فراخوان خود از تظاهرکنندگان خواسته است بعد از راهپيمائی به مدتی نامحدود به نشانه اعتراض، در خيابان‌ها بست بنشينند و متحصن شوند.

حزب‌الله مي‌گويد دولت فواد سينيورا، نخست وزير لبنان، دست‌نشانده آمريکا است. اين گروه خواهان تشکيل دولت اتحاد ملی جديدی در لبنان است.

آقای سينيورا اقدام حزب‌الله را حمله به دمکراسی لبنان توصيفی کرد و گفت اجازه نمي‌دهد حزب‌الله با اين اقدام دولت او را سرنگون سازد.

شش تن از وزرای حزب‌ال و حزب شيعه امل، که هوادار دولت سوريه هستند، در ماه نوامبر، از کابينه لبنان استعفا دادند زيرا خواسته‌های آنها برای مشارکت در قدرت، پذيرفته نشد.

از 21 ماه نوامبر که سياستمدار ضد سوری و وزيرصنايع لبنان، آقای پي‌ير جميل مورد سوءقصد قرار گرفت و کشته شد، تنش‌ها در بيروت رو به افزايش است.

اوائل اين هفته، دولت لبنان رسما از طرح سازمان ملل برای تشکيل يک دادگاه بين‌المللی به منظور محاکمه عوامل قتل نخست وزير اسبق لبنان، رفيق حريري، حمايت ابراز کرد. اين اقدام اوپوزيسيون هوادار سوريه را در لبنان خشمگين ساخت.

تحقيق کميسيون سازمان ملل چندين تن از مقامات امنيتی سوريه را در قتل رفيق حريری دخيل دانست و هواداران حريری سوريه را به دخالت مستقيم در قتل او متهم کردند. سوريه اين اتهامات را انکار کرده است.

شورای امنيت سازمان ملل اعلام کرد که دادگاه محاکمه عوامل قتل رفيق حريري، همچنين مي‌تواند به تحقيق در باره قتل پي‌ير جميل، کمک کند.

XS
SM
MD
LG