لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

شمار تلفات ناشی از انفجارهای صدر شهر از ۲۰۰ نفر تجاوز کرد


به دنبال انفجار هماهنگ چند اتومبيل حامل بمب و انفجار خمپاره دستکم ۲۰۰ نفر جان سپردند. پزشکان ميگويند شمار زيادی از ميان بيش از ۲۵۰ نفر مجروح رويداد صدرشهر بسختی مجروح بوده و زنده نخواهند ماند.

صدها نفر عزادار که بر سر و روی خود ميکوفتند روز جمعه در خيابانهای صدر شهر به راهپيمائی پرداختند.

در پی انفجارهای مرگبار محله صدر شهردر بغداد، مقامات عراقی مقررات منع رفت و آمد را در بغداد به مدت نامحدودی به مورد اجرا گذارده و دو فرودگاه عمده را به حال تعطيل درآورده است.

از سوی ديگر، مقامات عراق گفتند که در اثر حمله يک بمبگذار انتحاری به تل عفار، ۲۲ تن کشته و ۲۶ نفر مجروح شدند. بمب گذار يک اتوموبيل فروشی را هدف گرفته بود.

از زمان آغازجنگ در عراق در سال ۲۰۰۳ تاکنون ، تلفات روز پنجشنبه محله شيعه نشين و پرجمعيت صدرشهر دربغداد، بالاترين ميزان تلفاتی است که تنها دريک حادثه روی می دهد.

مقامات عراق می گويند روز پنجشنبه دست کم پنج اتومبيل حامل بمب منفجرگرديد و چند گلوله خمپاره به صدرشهر شليک شد.

به دنبال حمله روز پنجشنبه به قرارگاه شيعيان، دراقدامی انتقام جويانه، چندين گلوله خمپاره به محلات محل اقامت عرب های اهل تسنن دربغداد شليک شد. دست کم يکی ازخمپاره ها به يکی ازمساجد عمده اهل تسنن اصابت کرد.

رهبران مذهبی وسياسی عراق طی سخنانی از تلويزيون، خواستارآرامش مردم وپايان دادن به خشونت های فزاينده فرقه ای شدند.

يک گزارش سازمان ملل متحد حکايت ازآن دارد که ماه گذشته بيش از ۳۷۰۰ تن از شهروندان غير نظامی عراق جان خود را در جريان خشونت ها ازدست دادند.

در اين ميان، دفتر ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا اين گزارش را که برای گذراندن تعطيلی روز شکرگزاری با سربازان آمريکائی در بغداد بسر می برد، تکذيب کرد. تلويزيون عراق گزارش داده بود که چينی برای يک ديدار از قبل اعلام نشده به بغداد رفته است.

XS
SM
MD
LG