لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

فواد سينيورا: ترور پير جميل لبنان را مرعوب نخواهد کرد


فواد سینیورا نخست وزیز لبنان می گوید ترور پیر جمیل سیاستمدار مخالف سوریه، لبنان را مرعوب نخواهد کرد. سینیورا که چند ساعت پس از ترور وزیر صنایع لبنان در حومه بیروت سخت می گفت مردم را به وحدت فرا خواند و اظهار داشت کشور اجازه نخواهد داد جنایتکاران آینده آنرا دیکته کنند.

سینیورا گفت لبنان باید برای تشکیل یک دادگاه بین المللی بمنظور محاکمه مظنونین ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق در سال گذشته، متحد باشد.

دولت های جهان ترور پیر جمیل را محکوم کرده اند. تونی بلر نخست وزیر بریتانیا گفت این واقعه بر آنچه او آنرا نیاز مطلق و فوری به تهیه یک استراتژی خاورمیانه ای نامید تاکید می گذارد.

ژاک شیراک رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه ای ترور جمیل را حمله ای شنیع خواند و خواهان تعقیب و مجازات عاملان شد.

در هاوائی، پرزیدنت بوش ترور پیر جُمیل را محکوم کرد و گفت آمریکا از کوشش های دولت لبنان برای دفاع در برابر آنچه او آنرا کوشش های سوریه، ایران و متحدان آنها برای دامن زدن به بی ثباتی و خشونت در لبنان نامید، حمایت می کند.

آقای بوش از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست در تشکیل یک دادگاه بین المللی برای محاکمه مظنونین ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان شتاب کند.

در واشنگتن، نیکولای برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا حمله را یک ارعاب علیه دولت فواد سینیورا نخست وزیر لبنان توصیف کرد. او همچنین از تمام کشورها خواست از دولت سینیورا حمایت کنند و با کسانی که سعی دارند لبنان را تقسیم کنند یا خشونت را به زندگی سیاسی در آنجا باز گردانند مخالفت کنند.

در سازمان ملل متحد، جان بولتون سفیر آمریکا گفت ترور جمیل نیاز به تشکیل فوری یک دادگاه بین‌المللی برای لبنان را برجسته می سازد .

سوریه نیز در بیانیه ای ترور جمیل را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG