لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

در پی ترور جميل، دولت لبنان برنامه جشن استقلال را لغو کرد


در حاليکه رهبران لبنان مردم را به آرامش دعوت مي‌کنند و سه روز عزاداری برای مرگ پي‌ير جميل، وزير صنايع، اعلام شده است، دولت لبنان اعلام کرد که مراسم جشن استقلال لبنان برگزار نخواهد شد. جميل، سياستمدار مسيحی مخالف نفوذ سوريه در لبنان روز سه شنبه (ديروز) در حومه بيروت، در اثر سوءقصدی که مخالفان نفوذ سوريه در لبنان آن را به حکومت سوريه نسبت دادند، جان خود را از دست داد.

فوآد سينيورا، نخست وزير لبنان گفت لبنان با اين سوءقصد به ارعاب دچار نخواهد شد.

امين جميل، رئيس جمهوری سابق لبنان، پدر پير جمايل، تظاهرکنندگانی که در اعتراض به اين سوءقصد به خيابان‌های بيروت ريختند، به آرامش دعوت کرد.

جامعه بين‌المللی سوءقصد جميل را محکوم کرد. آمريکا اين جنايت را اقدامی ارعاب آميز عليه دولت انتخابی در لبنان توصيف کرد.

اتحاديه اروپا از جناح‌های سياسی در لبنان خواست کاری نکنند که ثبات کشور به خطر بيافتد.

چندين سياستمدار و روزنامه‌نگار مخالف نفوذ سوريه در لبنان طی دوسال اخير در سوءقصدهائی که ملي‌گرايان لبنان به عوامل وابسته به دولت سوريه نسبت دادند، جان خود را از دست داده‌اند. سوريه داشتن هر گونه نقشی در اين جنايت‌ها، از جمله قتل رفيق حريري، نخست وزير اسبق لبنان را تکذيب کرده است.

از سوی ديگر، شورای امنيت سازمان ملل روز سه شنبه طرحی تهيه کرد برای تشکيل يک دادگاه بين‌المللی ويژه محاکمه متهمان به دست داشتن در توطئه قتل رفيق حريري هيات تحقيق سازمان ملل مقامات سوريه را در اين جنايت دخيل تشخيص داد.

کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل، پير جميل را به عنوان شخصی که قويا به استقلال، اتحاد و دمکراسی در لبنان اعتقاد داشت، ستايش کرد.

XS
SM
MD
LG