لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

محمود احمدی نژاد: ايران ظرف يکسال از لحاظ سوخت اتمی خودکفا خواهد شد


مقامات اتمی سازمان ملل متحد امروز (دوشنبه) در اتريش نشست کوتاهی داشتند تا در مورد کمک به ايران برای تکميل پروژه راکتورهای اتمی در نزديکی تهران تصميم بگيرند.

در اين نشست هيچ توافقی صورت نگرفت و مذاکرات به وقت ديگری موکول شد.

ايران ميگويد راکتور اتمی اراک «ايزوتوپهای راديو اکتيو» توليد ميکند که برای مصارف پزشکی بکار ميروند. امّا «پلاتونيوم»، حاصل که ميتواند برای ساختن بمب اتمی بکار رود، يک محصول جانبی است و هدف اصلی توليد نيست.

بحث در مورد کمک به تکميل راکتور اتمی اراک، با توجه به مخالفت کشورهای غربی و پشتيبانی تعدادی ازکشورهای در حال رشد، همچنان ادامه دارد.

گريگوری شولت، نماينده آمريکا در سازمان بين المللی انرژی اتمی، ميگويد ايالات متحده مخالف درخواست ايران است.

علی اصغر سلطانيه، نماينده ايران در سازمان بين المللی انرژی اتمی، دولتهای غربی را متهم به سياسی کردن موضوعی که مربوط به فن آوری کرده است.

قدرت های عمده ايران را متهم به ساختن سلاحهای اتمی کرده اند. ايران اين اتهامات را رد کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، امروز (دوشنبه) در تهران گفت ايران ظرف يکسال از لحاظ سوخت اتمی خودکفا خواهد شد.

ايران اعلام کرده است راکتور اراک قرار است تا سال دو هزار و نه آماده بهره برداری شود، و ميگويد با کمک و يا بدون کمک سازمان بين المللی انرژی اتمی اين پروژه را پیگری خواهد کرد.

سازمان بين المللی انرژی اتمی هفته جاری قرار است به صدها درخواست کمکهای تکنيکی، از سوی کشورهائيکه انرژی اتمی را برای مصرف صلح جويانه دنبال ميکنند، رسيدگی کند.

سازمان معمولاً اين درخواستها را تصويب ميکند. امّا، سازمان بين المللی انرژی اتمی اوائل سال جاری به ايران پيشنهاد کرد که پروژه اراک را رها کند.

ايران در ماه اوت سال جاری از مهلت مقرر سازمان ملل متحد در مورد متوقف کردن غنی سازی اورانيوم خود سرپيچی کرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد برای اعمال تحريم هائی عليه ايران سرگرم بررسی است.

XS
SM
MD
LG